Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, motokuryelere yönelik sektörde yapılacak yeni düzenlemelerle ilgili bir taslağın hazırlandığını açıkladı. Bakan Uraloğlu, sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerin ardından oluşturulan taslağın detaylarını paylaşarak, kurye işletmecilerinin teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacaklarını belirtti. Bu düzenleme ile kuryelerin hızlı gitmek zorunda kalmayacağını ve motokuryelerin karıştığı kazaların azalacağını ifade etti.

Taslakta yer alan diğer düzenlemelere de değinen Bakan Uraloğlu, motokurye araçlarının yaş sınırlaması getirildiğini ve kuryelerin yetki belgesi almasının şart olduğunu belirtti. Herkesin motokuryelik yapmasının önüne geçilmesi amacıyla yetkinliğin ön planda tutulacağını vurgulayan Uraloğlu, kullanılan taşıtların Bakanlığa bildirilmesi ve kayıt dışılığın engellenmesi için tedbirler alındığını açıkladı.

Bakan Uraloğlu, motokuryelerin taşıyabileceği ürünlerin ve faaliyet alanlarının belirlendiğini dile getirerek, kuryelerin belirli suçlardan hükümlü olmamaları şartını ekledi. Yapılacak düzenleme ile motokuryelerin taşıdıkları gönderilerin hasarından sorumlu olacaklarını ve çevre koruma tedbirlerine uymak zorunda olduklarını ifade etti.

Ayrıca, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, alıcısına teslim edilemeyen gönderilerin aynı sürede gönderen kişi ya da kuruma geri götürüleceği, küçük çaplı kurye işletmecilerinin sadece kendi ilinde veya komşu iller arasında faaliyet gösterebileceği, yetki belgesine kaydedilecek motosiklet ve mopedlerin 10 yaşından büyük olamayacağı, asgari kapasiteyi sağlayacak kamyonet ve otomobillerin ise 20 yaşından büyük olamayacağı belirtildi.

Bakan Uraloğlu, kuryelerin koruyucu ekipman kullanım zorunluluğuna tabi olacağını, kullanılan koruyucu ekipmanın üzerinde "KURYE" ibaresi bulunacağını söyledi. Ayrıca, sektörde faaliyet gösteren kuryelerin 60 gün içerisinde müracaat etmeleri durumunda yetki belgesi ücretinde indirim yapılacağını da ekledi.

Editör: Mustafa Özdemir