Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında verilen ödüller, 25 Aralık 2023'te İzmir Alsancak Havagazı Fabrikası etkinlik alanında gerçekleştirilecek Altın Saat Kulesi Ödülleri Finali öncesinde, son Bronz ve Gümüş Ödülleri için 20 Aralık 2023'te Akhisar'da sahiplerini bulacak.

Altın Saat Kulesi Ödülleri, 2006 yılından bu yana Türkiye'nin gururu ve onuru olmaya devam ediyor. 2023 yılı ödülleri, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana farklı illerde düzenlenen Uluslararası 15. Altın Saat Kulesi Ödülleri Festivali etkinlikleri kapsamında Bronz, Gümüş ve Altın Saat Kulesi Ödülleri olarak sahiplerini buluyor.

Ödüllerin ilk etabı 27 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında Menderes Ömer Halisdemir Parkı alanında gerçekleştirildi. Ardından çeşitli ilçelerde konserlerle devam eden etkinlikler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu ile taçlandırıldı ve İzmir'in çeşitli noktalarında Aralık ayının sonuna kadar devam edecek.

Altın Saat Kulesi Ödüllerinin Akhisar Belediyesi'nin destekleri ile düzenlenecek olan final etkinlikleri, 20 Aralık 2023 tarihinde saat 15.00-18.00 arasında Akhisar ilçe merkezinde bulunan Parkiçi Sinema Salonu'nda gerçekleşecek. Ödül töreni, çeşitli etkinliklerle renklenecek ve büyük bir katılımla gerçekleşecek.

AÜMD ve Ödüller Daimi Komisyonu Başkanı Nihat Sözeri, yaptığı basın açıklamasında, ödüllerin ilk aşamasında sanatçılar Haluk Levent, Volkan Konak ve sinema oyuncusu Merve Dizdar'a verildiğini hatırlatarak, Akhisar Belediyesi'nin desteği ile gerçekleşecek büyük final öncesinde ödüllerin çeşitli etkinliklerle sahiplerini bulacağını bildirdi. Sözeri ayrıca, Akhisar'ın uluslararası bir ödül töreni için en uygun ilçelerden biri olduğunu vurgulayarak, Belediye Başkanı Besim Dutlulu'nun liderliğindeki performansı ve ilçenin modern dönüşümünü övdü.

Altın Saat Kulesi Ödülleri, "Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına 100. Ödül" temasıyla 10 farklı kategoride, 50 farklı dalda 100 ödül olarak sahiplerini bulacak. Ödül alacak adaylarda aranan kriterler arasında, Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine uygun hareket etmek, ulusal veya uluslararası alanda başarı kazanmış olmak, Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmak ve ödül dalındaki eserlerin kariyerli kuruluşlar tarafından tasdiklenmiş olması gibi şartlar yer alıyor.

Ödüller Danışma Kurulu'na aday gösterilenler, iki aşamalı bir değerlendirmeden geçtikten sonra Altın Saat Kulesi Ödülleri Daimi Komisyonu'na sevk ediliyor. 2023 yılı Ödüller Danışma Kurulu Üyeleri ise çeşitli kurum ve derneklerin temsilcilerinden oluşuyor.

Editör: Mustafa Özdemir