Yazının başlığını, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler için söylediği sözü yaptım.

Yazının başlığını, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler için söylediği sözü yaptım.

24 KASIM  ÖRETMENLER GÜNÜ tüm öğretmenlerimiz ile birlikte hepimize kutlu olsun. Adları unutulmayacak ahrete göç etmiş öğretmenlerimize rahmet diliyorum. Yaşamına devam eden emekli olmuş ve görev yapan tüm öğretmenlerimize sağlık ve mutlulukları diliyorum.

Son yıllarda başta öğretmenlerimiz, kamu çalışanlarımız, işçilerimiz ve emeklilerimizin her geçen gün ağırlaşan  yaşamları ne yazık ki sürüyor.

Öğretmenlerimizin bağlı olduğu, MİLLİ EĞITİM BAKANI son 20 yıl içinde kaç kez değiştiğini bile hatırlatmak istemiyorum. Eğitim sistemimizin, ilk okulda, orta ve lise öğrencilerimizi nasıl bir yarış atı yaptıklarını göz ardı edemeyiz. Yüksek Okullarımızın, Üniversitelerimizdeki öğrencilerimizin nasıl baskı altında, çok zor şartlarda  eğitimlerini yapabildiklerini de unutmayalım.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi açış konuşmalarında Cumhuriyet dönemi eğitim sorunlarına büyük önem vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türk eğitimi düşünce ve ilkelerini şöyle sıralayabiliriz.

+ EĞİTİM ULUSAL OLMALIDIR.

+EĞİTİM LAİK OLMALIDIR.

+EĞİTİM BİRLİK İÇİNDE OLMALIDIR.

+EĞİTİM BİLİMSEL VE ÇAĞDAŞ OLMALIDIR.

+EĞİTİMİMİZ  UYGULAMALI OLMALIDIR.

+DENEYE,GÖZLEMLEMEYE DAYALI OLMALIDIR.

+EĞİTİM VE ÖĞRETİM, DİSİPLİN İÇİN YÜRÜTÜLMELİDİR.

+EĞİTİM KARMA OLMALIDIR.

+EĞİTİM YAYGIN OLMALIDIR.

Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Haldun AKYÜZ

NOT=UZUNSÜRELİ RAHATSIZLIĞIM VE YİNE UZUN SÜRE AKHİSAR’DA BULUNMAMAN NEDİNİYLE  AKHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASINDA (ATSO) YAŞAN SÜPRİZ SEÇİMLER  İÇİN YAPACAĞIM ARAŞTIRMALAR  SONRASI ÖNEMLİ BİRKÖŞE YAZISINI GEÇTE OLSA YAZMAK İSTİYORUM.