Akhisar Belediyesi 2022 yılı Ekim ayı olağan meclis toplantısı Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında meclis salonunda yapıldı. 18 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısında 2 ek gündem maddesi ve 2 önerge yer aldı. 

‘KİRALAMA YÜKÜ OLAN ÇÖP ARAÇLARINI SATIN ALMAK İSTİYORUZ’

Akhisar Belediyesi’nin kiralayarak hizmet verdiği çöp toplama araçlarının maliyetini düşürmek için satın alma yoluna gitmeyi planladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Besim Dutlulu, önümüzdeki aylarda ihaleye çıkarak çöp kamyonlarını belediyenin malı yapmayı istediklerini ve kiralama yükünü belediye üzerinden tamamen kaldırmayı amaçladıklarını belirtti. Satın alma yolu ile Akhisar Belediyesi’nin 15 ila 20 yıl önünün açılacağını ifade eden Başkan Dutlulu, önümüzdeki yıllarda da bütçenin el verdiği sürece belediye hizmetlerini yeni hizmet araçları ile yapmak istediklerini vurguladı.

BAKANLIĞIN YAPACAĞI KAPALI YÜZME HAVUZUNUN YER TAHSİSİ AKHİSAR BELEDİYESİ’NDEN

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Akhisar’da yapmayı planladığı kapalı yüzme havuzu tesisi için yer tahsisini meclise taşıyan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Akhisar özellikle kapalı yüzme havuzu konusunda biraz geride kalmıştı. Bizden çok daha küçük ilçelerde bu tesis olmasına rağmen Akhisar’da yoktu. Biz de bunu çok istiyorduk. Bu konuda da bakanlığımıza zamanında çok fazla baskı yaptık. Ziyarette bulunduk. Sağ olsunlar bu konuda AK Parti Akhisar İlçe Başkanlığı ve Milletvekillerimiz de yardımcı oldular. Gençlik ve Spor Bakanlığı Akhisar’da kapalı yüzme havuzu yapımını plana almış durumda. Şimdiden şehrimize hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.  

Meclise gelen yer tahsisi konulu madde, imar komisyonuna havale edilerek meclise ara verildi ve ara komisyon yapıldı. Yapılan ara komisyonun ardından Atatürk Mahallesi Gençlik Merkezi yanındaki alanın Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsis edilmesi oy birliğiyle kabul edildi. 

“AKHİSAR DIŞINDA BU ŞEKİLDE ASFALT ÇALIŞMASI YAPAN BAŞKA BİR İLÇE BELEDİYESİ YOK”

Asfalt yapımında artan maliyetlere değinen Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Şuanda bizim asfalt şantiyesinde kullanan doğalgaza harcadığımız rakam aylık 3 buçuk milyon liradır. Yani 5 ayda 10 milyonun üzerinde doğalgaz kullandık. Diğer giderler bunun içerisinde değil. Akhisar halkının konforunu arttırmak için Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne 50 bin ton asfalt tahsis ettik. Bunun da bugün ki değeri 50 milyon lira demektir. Bu da çok ciddi bir yatırımdır. Akhisar dışında bu şekilde asfalt çalışması yapan başka bir ilçe belediyesi yok. Gücümüz yettiğince, halkımızın refahı ve huzuru için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SEYİTAHMET MAHALLESİ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK

Asfalt çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor, geçen hafta Hürriyet Mahallesindeydik, şimdi Atatürk Mahallesindeyiz, daha sonra Hacıishak Mahallesine geçeceğiz, daha sonra da Seyitahmet Mahallesine geçeceğiz. Seyitahmet Mahallesi uzun yıllardır göz ardı edilen, gelişmekte olan bir mahallemiz. Seyitahmet Mahallesine yatırımlarımız başladı, öncelikle büyük eksikliği hissedilen Sağlık Ocağını ve mahalle kreşimizi kazandırdık. Ayrıca mahallede yapılan elektrik tellerinin yer altına alınması ve doğalgaz çalışmalarının da tamamlanmasının ardından, mahallemizde asfalt çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.  Seyitahmet Mahallesinin hak ettiği hizmeti götüreceğiz. Bu süreçte sabırla bekleyen tüm Akhisarlılara teşekkür ediyorum. Çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi.

Gündemde görüşülen 18 maddenin 5 tanesi Plan ve Bütçe Komisyonuna, 3 tanesi Kanun Nizam Komisyonuna, 2 tanesi İmar Komisyonuna havale edildi. İmar Komisyonuna sevk edilen gündem maddesi için ara komisyon yapıldı. 6 adet komisyondan gelen komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi. Diğer 3 adet gündem maddesi ise oy birliği ile kabulüne karar verildi.

Ekim ayı meclisine 19 Ekim Çarşamba günü saat 16.00’da toplanmak üzere ara verildi.