Genel seçimlere çok az bir zaman kala Manisalı seçmenler istemedikleri isimleri milletvekili aday listesinde görmesiyle birlikte tepkilerini dile getiriyorlar.

14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala parti teşkilatlarından milletvekili aday listelerine tepkiler devam ediyor. 
2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde ilk oy Cumhurbaşkanı adaylarının resmi ve ismi yazılı olduğu pusula olacak. İkinci oy kullanımında ise siyasi partilerin logolarının olduğu oy pusulası olacak.

Milletvekillerinin ayrı seçilecek olması seçmende de Manisa’yı en iyi temsil edecek vekilleri seçme özgürlüğüne kavuşturdu.

AK PARTİLİLER MÜCAHİD ARINÇ’I İSTEMİYOR

Bülent Arınç’ın oğlu olması kontenjanıyla AK Parti Manisa listesinde 4’üncü sırada kendine yer bulabilen Mücahid Arınç’a karşı AK Parti içerisinde sert bir muhalefet yer alıyor.

İstanbul milletvekili iken Manisa’ya yönlendirilen Arınç, şehre tam anlamıyla hakim olamazken parti içi muhalefete de kendini kabul ettiremedi.

Mücahid Arınç’a tepkiler yüksek olunca ortamı yumuşatmak için babası Bülent Arınç, Kula’da sahaya inmek zorunda kaldı. Ancak AK Parti seçmeni Arınç’a karşı mesafesini yumuşatamadı.

CHP’DE SELMA ALİYE KAVAF ŞOKU ATLATILAMADI

Manisa CHP’de ise Semih Balaban krizi bir türlü sonlanmıyor. CHP İl Başkanlığı görevinden milletvekili adayı olabilmek için istifa eden Semih Balaban’ın seçilemeyecek olan bir sırada yer alması CHP’de krize yol açtı. Semih Balaban Milletvekili adaylık sıralamasında 5’inci olurken, Deva Partisi kontenjanıyla 4’üncü sıradan Selma Aliye Kavaf aday gösterildi.

“Eşcinsellik bir hastalıktır” sözüyle bakanlık yaptığı dönemde CHP’liler tarafından en çok eleştirilen Kavaf’ın Manisa 4’üncü sıradan aday gösterilmesini hazmedemeyen CHP seçmeni 3 milletvekili çıkarıp diğer Millet ittifakına oy vererek Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı çıkarma hesabı yapıyor.

ERKAN AKÇAY’I NE TEŞKİLAT NE DE MANİSALI İSTİYOR

MHP’nin her dönem 1’inci sıra adayı olan 4 dönem Manisa’dan milletvekili gösterilen ve son 2 dönemde Grup Başkanvekili olan Erkan Akçay’ı bu dönemde Ankara’dan aday gösterilmesi beklenirken Akçay’ın yeniden Manisa’dan aday gösterildi.

MHP içerisinde Erkan Akçay’ın Manisa’dan aday gösterilmesine tepki yüksek. Teşkilat içerisinde Akçay’ın aday gösterilmesine tepkiler devam ederken bazı ilçelerde düşük yoğunlukta çalışmalar yapılıyor. 

Manisa’da 2018 seçimlerine göre oy oranında büyük düşüş yaşayan MHP krizi çözmek ve oy oranını arttırmak için Erkan Akçay ve Devlet Bahçeli için MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de sahaya inmek zorunda kaldı. (Kaynak: 45haber)