Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıklamasının ardından, Manisa’da siyasi partilerde aday adaylığı çalışmaları hız kazandı. 

Manisa’da Ak Parti, MHP, CHP, İyi Parti ve diğer küçük partilerde çok sayıda isim aday adaylığı için nabız yoklamaya başladı.

Türkiye 2023 seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılıp yapılmayacağına kilitlenirken, siyasi partilerde seçim çalışmaları da gözle görülür şekilde artmaya başladı. Partiler, bir yandan seçimle ilgili çalışmalarına hız verirken, aday adaylığı planlayan kişiler de kulis faaliyetleri için gaza bastı.

AK PARTİ YİNE REVAÇTA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde 3 dönem kuralını yeniden işleteceği iddia edilirken, bu durum Manisa milletvekillerini olumsuz yönde etkileyecek. Geçtiğimiz 2018 seçimlerinde AK Parti’den Manisa’da 78 aday adayı başvuru yapmıştı.

2 VEKİL 3 DÖNEM KURALINA TAKILIYOR

Manisa’da AK Parti’de aday adaylığı için büyük bir yarışın sürdüğü gözleniyor. 6 milletvekiline sahip AK Parti’de, mevcut vekillerden İsmail Bilen ve Uğur Aydemir 3 dönem kuralına takılanlar arasında yer alıyor. 

BAYBATUR VE HIZLI GÜÇLÜ İSİMLER

Seçimlerin kıran kırana geçmesi yönündeki beklenti, bu seçimde tanınırlığı yüksek ve teşkilatta sevilen isimlere yönelmenin planlarını yapan AK Parti’de adaylık için bazı isimler ön plana çıkıyor. Mevcut milletvekili Murat Baybatur ve 3 dönem Akhisar Belediye Başkanlığı yapmış olan, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı’nın yeni dönem için iddialı isimler oldukları ifade edilirken, mevcut diğer milletvekilleri Mehmet Ali Özkan, Tamer Akkal, Semra Kaplan Kıvırcık’ın yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği merak konusu oldu. 

CHP’DE ÖN SEÇİM OLACAK MI?

3 milletvekili bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nde Grup Başkanvekili Özgür Özel’in en güçlü adaylar arasında yer aldığı biliniyor. Fakat Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen’in yeniden aday olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi üyelerin önüne ön seçim sandığının getirilip getirilmeyeceği ise bilinmiyor. CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban görevinden istifa ederek, aday adayı olduğunu açıkladı. İl başkanlığı koltuğuna ise genel merkez tarafından hala atama yapılmadı. 

İYİ PARTİ’DE HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Geçtiğimiz hafta il kongresi gerçekleştirilen İYİ Parti’de eski il başkanı Hasan Eryılmaz aday adaylığını açıklayan ilk isimler arasında yer alıyor. Öte yandan il merkezi ve ilçelerden de birçok isim partiden aday adayı olarak başvuru yapmak için çalışmalarını başlattığı biliniyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Orkun Şıktaşlı’da öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Özellikle Akhisar’dan Sedat Tetiker, Gökhan Köse’nin isimleri ön plana çıkarken, diğer ilçelerden de aday adaylarının çıkması bekleniyor. 

MHP’DE SAKİNLİK HAKİM

Bir milletvekili bulunan Milliyetçi Hareket Partisi’nde 2007 yılından beri mecliste yerini koruyan Erkan Akçay’ın devam etmesi beklenirken, yeni adaylar arasında geçtiğimiz seçimlerde kıl payı ile son anda meclise gidemeyen Osman Oktay’ın yeniden aday gösterilebileceği de konuşuluyor. 

İSTİFA İÇİN SÜRECİ BEKLEYENLER...

Ak Parti'de milletvekili aday adaylığı için, başvuru sayısının yine 100'e yaklaşması bekleniyor. Birçok ismin sürecin başlaması ile birlikte görevinden istifa edeceği kulislerde konuşuluyor.

BÜROKRAT YOĞUNLUĞU

Her seçimde olduğu gibi, bürokratların en fazla ilgi göstereceği partinin Ak Parti olması bekleniyor. 

DİĞER PARTİLERDE DURUM NE?

Seçimin iddialı 4 partisinin yanı sıra, diğer partilerde ise seçim öncesi sessizlik havası var. Millet İttifakı çatısı altında yer alan Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'nin, Manisa’da CHP veya İyi Parti listelerinden seçime girebileceği konuşuluyor. BBP'nin de Ak Parti listesinden seçime girmesi bekleniyor.

MANİSA'DAKİ ADAYLIK SÜRECİNİ Manisaadaylari.com'dan takip edin!

Manisa Adayları - 2023 Seçim Anketi ve Milletvekili Aday Tanıtım Sayfası

Manisa'da 2023 Genel Seçim sürecini ve tüm partilerin aday adaylarını, adaylarını bu site üzerinden takip edebilir. Ankete katılabilir, adayınızı SMS doğrulama sitemi ile oylayabilir ve destekleyebilirsiniz. Site aday adayları belirlenme aşamasında sürekli güncellenerek, hem aday adaylarına ait bilgilere yer verecek, hem de vatandaşların kendilerini desteklemelerine katkı sağlayacak. 

www.manisaadaylari.com 

İnstagram: manisaadaylari

Facebook: manisaaday 

Twitter: manisaadaylari