Manisa Diş Hekimleri Odası olarak 22-23 Kasım Diş Hekimleri Günü olması nedeniyle etkinliği düzenlediklerini belirten Manisa Diş Hekimleri Odası Mustafa Çetin, “Ağız ve diş sağlığını özverili çalışmalarla sağlayan tüm meslektaşlarımızın Diş Hekimleri Günü'nü kutluyorum” dedi.

Çetin; “Bugün geldiğimiz noktada bilimsel diş hekimliğinin 115. Yılında maalesef mesleğimizin geleceği tehdit altındadır. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunları acil çözüm beklemektedir. 8 başlık altında topladığımız taleplerimizi; Bakanlıklarla, siyasi partilerle defalarca paylaştık. Taleplerimizle ilgili imza kampanyaları başlatarak sesimizi yetkililere duyurmaya çalıştık. Son olarak 26  Ekim 2023 tarihinde TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Adalet ve Kalkınma Partisi  Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan  Günaydın, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, İYİ  Parti Grup Başkanı Koray Aydın ve Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ ile görüşerek  bir kez daha ilettik.

Artık Dişhekimlerinin Taleplerini Duyma Zamanı!

1. Meslek Dışı Kişiler; Ağız ve Diş Sağlığı Kuruluşlarına Ortak Olmamalıdır.
2. Vatandaş Dişsiz, Dişhekimleri İşsiz! ‘’Yeni Dişhekimliği Fakültesi Açılmamalıdır’’
3. SSK ve BAĞKUR’dan Emekli Olan Dişhekimlerine de İlave Ödeme Verilmelidir.
4. Dişhekiminin Yanında Başka Bir Dişhekimi de Çalışabilmelidir.
5. Dişhekimleri Daha Fazla Sayıda ve Daha Yaygın Şekilde Kamuda İstihdam Edilmelidir.
6. Muayenehane Açılışında, Hizmetin Nitelikli Sunumu İle İlgisi Olmayan Şartların 
Yerine Getirilmesi İstenmemelidir.
7. Dişhekimlerine Yeşil Pasaport Verilmelidir.
8. Taşeron Dişhekimliği Kabul Edilemez
Karar Vericilere Sesleniyoruz

İşsiz, emeği çok ucuzlatılmış ve değersizleştirilmiş dişhekimleri ve çalışma biçiminin tümden işçileşmeye gittiği, piyasa koşullarının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı yaratılmaması için, kontenjanlar zamana yayılarak 2024 yılından itibaren hızla azaltılmalı hatta “akademik kadro- öğrenci” dengesindeki negatif göstergeyi kaldırabilmek için önümüzdeki 2 eğitim döneminde dişhekimliği fakültelerine öğrenci alınmamalıdır. 

Ülkemizin en zor ve en pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz işgücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalıdır. 22 Kasım Dişhekimliği Günümüz ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftamız Kutlu Olsun
 

Editör: Mustafa Özdemir