Lamine parke, zemin uygulamaları konusunda masif parke ile çok sık tercih edilen seçeneklerdendir. Kaliteli birer çözüm olmalarının yanı sıra iki parkenin de kullanışlılığından söz etmek mümkündür. Ancak her ne kadar kaliteyi öne çıkarıyor olsalar da iki parke seçeneği arasında ciddi farklar vardır. Valenti Parquet olarak bu farkları ortaya koyuyor ve size özel bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. İşte lamine parke ve masif parke arasındaki farklar!

Lamine Parke Nedir?

Lamine parke, ahşaptan imal edilen 2 – 3 katmandan oluşan ve yapıştırma tekniği sayesinde ortaya çıkan bir malzemedir. En alt katmanda kontrplak kullanılmaktadır. Üst kısımda ise oldukça değerli bir malzeme olan ahşap ağaç tercih edilmektedir. Böylelikle kalitenin alt katmandan üst katmana doğru artışı söz konusu olmaktadır. Kaliteyi öne çıkaran bir seçenek olarak siz de lamine parke avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Masif Parke Nedir?

Masif parke, ahşap malzemenin hiçbir işleme tabi tutulmadan parkeye dönüştürülmesi olarak kabul edilmektedir. Cilalama işlemleri sayesinde parkenin daha kaliteli ve dayanıklı olması sağlanmaktadır. Kullanım esnasında ömrü uzatacak bir seçenek olarak cilalama işlemlerinden faydalanmak mümkündür. Bu bağlamda masif parkeler düzenli aralıklarla bakım gerektirir.

Lamine Parke ile Masif Parke Farkları

Parke çeşitleri arasında gerek kullanım amacı gerekse de uzun ömürlülük bağlamında farklılıklar ortaya çıkar. Bu çerçevede bir parke seçerken bütün değerlendirmeleri yapmak gerekir. İşte lamine ve masif parke arasındaki farklılıklar!

·       Lamine parkeler 2 – 3 katmanlı olsa da masif parke tek katmanlıdır.

·       Masif parke herhangi bir işleme tabi tutulmasa da lamine parkede pek çok işlem vardır.

·       Lamine parkelerin kullanım için hazır halde olduğu söylenirken masif parke kurulum sonrasında cila işlemlerine ihtiyaç duyar.

·       Lamine parke herhangi bir bakıma gerek duymasa da masif parkelerin düzenli aralıklarla bakım gerektirdiğini ifade etmek şart.

Tüm bu özellikleri değerlendirildiğinde lamine parkeler ile masif parkeler arasında ciddi farklılıklar vardır. Bu nedenle de en doğru seçenekleri değerlendirmek adına kusursuz bir sonuca ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekir. Valenti Parquet ile kaliteyi yakalayın!