Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kuzey Irak'ta teröristlerle çıkan çatışmada 6 askerin şehit olduğunu, 1 askerin yaralandığını duyurdu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada 13 teröristin de etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, bölgede çatışmalar halen devam ediyor ve belirlenen hedeflere ani hava harekatları yapılıyor. Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde Pençe kilit serisi operasyonu sürdüren komandolara, terörisler yine ağır hava koşullarını fırsat bilerek saldırmayı denedi. Tipi ve ağır sisin hakim olduğu bölgede, timler birden fazla noktada teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyon sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, 2022 yılından bu yana sürdürdüğü Pençe kilit serisi operasyonlarında, Irak'ta terör örgütüne ait 9 barınma noktasını temizlemiş, son olarak da Zap bölgesini ağır kış koşullarına rağmen hedef almıştı.

Son dakika haberi! Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde üs bölgesine sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 6 askerin şehit olduğunu, 1 askerin de yaralandığını açıkladı. 

MSB: BELİRLENEN HEDEFLERE YÖNELİK HAVA HAREKATI SÜRÜYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 23 Aralık 2023 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 6 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Çatışmada ilk belirlemelere göre 13 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede temas devam etmektedir. Belirlenen hedeflere yönelik ani hava harekatları da icra edilmektedir."

Açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, şehit aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk milletine başsağlığı, yaralı askerlere acil şifa dileğinde bulunuldu.

Terörle mücadelenin yoğun olarak yürütüldüğü Kuzey Irak'tan dün de şehit haberleri gelmişti. Teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda 6 asker şehit olmuş, 1 asker ise yaralanmıştı. 

PENÇE SERİSİ OPERASYONLAR

Kuzey Irak ve bölgede sürdürelen Pençi serisi operasyonlarda bugüne değin terör örgütüne ağır kayıp verdirildi. MSB verilerine göre bu operasyonlar kapsamında, yakın zamana kadar 831 terörist etkisiz hale getirildi,  bin 281 adet silah ele geçirildi, bin 407 mağara yıkıldı. 

3 L Gmx Ls W Q0 Gy2C1Bly X U Nw