Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Manisa’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya gelerek, göreve geldiği günden itibaren hayata geçirdiği projeler ve Büyükşehir Belediyesi’nin üst yönetim kadrosunu tanıttı.

Double Tree By Hilton Otel’de düzenlenen toplantıda Başkan Zeyrek, Manisa'yı geleceğe taşıyacak yönetim kadrosunu basına ve kamuoyuna tanıttı. Ekibinde Genel Sekreter Burak Deste, Genel Sekreter Yardımcıları Oğuz Murat Pınar, Ulaş Aydın, Ali Kılıç, Pınar Mine Hacıalibeyoğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Zeynep Çetinkaya ve Finans Danışmanı Ferhat Murat görev yapacak.

Projeler Hakkında Bilgiler Verdi
Başkan Zeyrek, göreve geldiği günden itibaren hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi verdi. İlk 2 ton suyun 1 liradan vatandaşlara sunulması, kartlı sayaç zorunluluğunun kaldırılması, toplu taşıma esnafına verilen desteğin artırılması, huzurevi sakinlerine verilen desteğin 1000 liradan 3504 liraya çıkarılması, hallerdeki esnafların otoparkta ücretsiz bekleme süresinin 2 saate yükseltilmesi, şehir dışına götürülen cenazelerden kilometre başına ücret alınmasının kaldırılması ve memurlara verilen sosyal denge tazminatının tavan ücrete yükseltilmesi gibi birçok konuya değindi.

“Kalemleriniz Artık Özgür Olacak”
Toplantıda basın mensupları ile tek tek selamlaşan Başkan Zeyrek, basın mensupları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Halkımızın büyük teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildik. Yerel seçim sürecinde çok güzel günlerimiz oldu, birlikteliğimiz oldu. Ancak maalesef, bazı yanlışları yazamamanız konusunda direktifler verildiğini gördüm. Bundan sonra bu durumun olmayacağını söylemek istiyorum. Yerel basını önemsiyorum ve sizlerin varlığı bizleri dinç tutacaktır. Sizden istediğim tek şey, doğruluk ve dürüstlüktür,” dedi.

“İlk 2 Ton Su 1 TL Oldu, Kartlı Sayaç Diretmesi Sona Erdi”
Vatandaşların su pahalılığı şikayetleri karşısında insani su kullanımı olan ilk 2 ton suyu sembolik olarak 1 liraya vereceklerini ve kademelerde de yüzde 30 indirim uyguladıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Vatandaşlarımız su pahalılığından çok şikayetçiydi. Öncelikli olarak 2 ton suyu 1 liraya sembolik bir rakamdan halkımıza sunduk. Sonraki kademelerde de yüzde 30 indirim uyguladık. Kartlı sayaç zorunluluğuna da son verdik. İsteyen vatandaşlarımız kartlı sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirebiliyorlar,” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız Artık Durakta Beklemeyecek”
Toplu ulaşıma yaptıkları destekten de bahseden Başkan Zeyrek, “Toplu ulaşımdaki araç sayılarını iki katına çıkaracağız. Artık vatandaşlarımız durakta bekleme durumunda kalmayacaklar. Toplu ulaşım araçlarında yalnızca Türk Bayrağı ve Atatürk’ün resmi olacak, diğer reklam özgürlüğünü de sağladık,” dedi.

“Huzurevi Sakinlerine Verilen Desteği Arttırdık”
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin yaşlı bakım evinde kalan yaşlılara verdiği desteği 1000 liradan 3504 liraya çıkardıklarını ifade eden Başkan Zeyrek, “Bu ekonomik koşullarda, 1000 lira hiçbir şey ifade etmiyordu. Bu yüzden desteği artırdık,” dedi.

“Hal Esnafının Ücretsiz Bekleme Süresi 2 Katına Çıktı”
Hallerdeki esnafların otopark bekleme süresini 1 saatten 2 saate çıkardıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Artık esnafımız hallere gidip, 2 saat içerisinde mallarını yükleyebiliyor ve bunun karşılığında bir bedel ödemiyorlar,” dedi.

“Memurların SDS Tazminatı Tavan Ücretten Ödenecek”
Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’ndeki memurlara yüzde 120 en üst seviyeden sosyal denge tazminatı hakkı verdiklerini aktaran Başkan Zeyrek, “Birlikte çalıştığım mesai arkadaşlarıma ekonomik açıdan rahatlama sağladık,” dedi.

“Şehir Dışındaki Cenaze Nakilleri Artık Ücretsiz”
Şehir dışına yapılan cenaze nakillerinden ücret alınmasını kaldırdıklarını belirten Başkan Zeyrek, “Manisa Büyükşehir Belediyesi cenazelerimizi başka illere taşırken, kilometre başına ücret alıyordu. Bu uygulamayı kaldırdık. Artık Manisalı vatandaşlarımız, cenazelerini başka bir şehre götürürken, herhangi bir ücret ödemiyorlar,” dedi.

“Tesisler Yine Manisalıların Kullanımında Olacak”
Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan spor tesislerinin özel bir şirket olan Manisa Futbol Kulübü tarafından sembolik bir rakama kiralanmasını kabul edilemez bulduklarını belirten Başkan Zeyrek, “Son meclisimizde aldığımız kararla tesislerimizi halkımıza geri kazandırdık,” dedi. Başkan Zeyrek, toplantının son bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak bilgilendirmede bulundu.

Editör: Mustafa Özdemir