Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bağlardan ilaç kalıntısı içermeyen üzüm elde edilmesi için çiftçilere biyoteknik mücadele yöntemlerini öneriyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinden oluşan teknik ekip tarafından bütün üretim sezonu boyunca bağcılar ziyaret edilip; budama, gübreleme sulama ve ilaçlama gibi konularda çiftçilere teknik bilgi verilirken, hastalık ve zararlılar yönünden de bağlar kontrol edilmektedir.

Bağ Salkım Güvesi, İlçemizde mevcut yaklaşık 20 bin dekar bağ alanında ekonomik önemi yüksek olan bir ana zararlı durumundadır. Bu sebeple bağcılar için mücadelesi en fazla emek isteyen ve en çok masraf edilen zararlıların başında gelmektedir. Genellikle yılda 3-4 nesil veren Salkım Güvesi’nin larvaları (kurtçukları) bağda tomurcuk, çiçek, koruk ve olgun üzüm danelerini yiyerek zararlı olurlar. Üzümleri, hem kalite hem de miktar yönünden olumsuz etkiler. Bütün bunlar bağcılara maddi kayıp olarak yansıdığı için Salkım Güvesi ile mücadele edilmesi şarttır. Nesil sarkması yaşanan yıllarda 5-6 defa ilaçlama yapmak zorunda kalındığı da olur. Ancak özellikle üzümün olgunlaşma dönemindeki ilaçlamalar, ilaç kalıntısı riski meydana getirir. Bu durum insan sağlığı açısından tüketicileri doğrudan etkilemektedir. Öte yandan üzüm ihracatı, Ülkemizin en önemli döviz getirilerinden biridir.

Hal böyleyken Salkım Güvesi mücadelesinde biyoteknik uygulamalar, kimyasal ilaçlara alternatif olarak öne çıkmaktadır. Biyoteknik mücadele doğal ve yapay maddeler kullanılarak Salkım Güvesi erginleri olan kelebeklerin çiftleşmelerini engelleyip, nesil vermelerinin önüne geçmektedir. Böylece Salkım Güvesi mücadelesi için kimyasal ilaçların kullanılmasına lüzum olmamaktadır.

İlçe Tarım Müdürlüğü teknik ekipleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün “Kalıntı Eylem Planı” kapsamında, bağlarda Salkım Güvesi ile biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanımını yaygınlaştırarak kimyasal ilaçları azaltmayı hedeflemektedir. Salkım Güvesi ile biyoteknik mücadele amacıyla feromon içeren tel veya kapsül bağlama yöntemleri uygulanmaktadır.

Ayrıca Bakanlık tarafından çiftçilere Biyoteknik Mücadele Desteği de verilmektedir. İlçemizde geçen yıl toplam 1.800 dekar bağda biyoteknik mücadele yöntemlerini uygulayan 36 çiftçiye, yaklaşık 485 bin Lira destekleme ödemesi yapılmıştır.