21 Eylül 1994’te Diyarbakır’da doğan Furkan Akçadağ’ın tam adı Şeyhmus Furkan Akçadağ’dır. Lise eğitimini Ankara Jale Tezer Koleji’nde almıştır. Sonra, 2013 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanarak eğitim görmeye başlamıştır. ODTÜ İnşaat Mühendisliğinden üstün başarı ile mezun olmuştur. Türkçe’ye ek olarak İngilizce, Almanca ve Arapça dillerine de hakimdir. Akçadağ’ın büyük bir Beşiktaş taraftarı olduğu da bilinmektedir.

Furkan Akçadağ Eğitim ve İş Hayatı

Furkan Akçadağ üniversite eğitimini tamamladıktan sonra aile şirketinde çalışmaya başlamıştır. Profesyonel hayata atıldıktan sonra ise eğitim hayatına ara vermemiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği fakültesinde Hidromekanik yüksek lisans eğitimi almaktadır. Furkan Akçadağ, günümüzde Akçadağ Grup’a bağlı olan Akçadağ İnşaat Tic. ve Taah. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanlığını görevini üstlenmektedir. Akçadağ İnşaat teknoloji başta olmak üzere madencilik ve enerji gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Yaklaşık olarak 7500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Furkan Akçadağ, Akçadağ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Whitemont LTD.’de 2020 Kasım ayından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Sky Telekominikasyon’da 2020 Eylül ayından beri Kurul Üyeliği yapmaktadır. Furkan Akçadağ’ın en güçlü özellikleri arasında iletişim, eğitim ve İngilizce öne çıkmaktadır.

Furkan Akçadağ Açıklamaları

Geçtiğimiz haftalarda Şeyhmus Furkan Akçadağ, Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı Akçadağ İnşaat için “7500 kişilik istihdam ile ülkenin büyümesine ve kalkınmasına her gün daha fazla katkı sağlayarak büyümeye devam ediyoruz.” diyerek açıklama yaptı. Şirketinin madencilik alanında sıkı faaliyetler yürüttüğünü hatırlatan Furkan Akçadağ, “Madencilik, Türkiye’nin kalkınmasında ve cari açığın azaltılmasında olmazsa olmazdır.” diyerek madenciliğin ülkemizdeki önemine de dikkat çekmiş oldu. Akçadağ İnşaat’ın son zamanlarda dikkat çeken bir başka çalışma ise Temmuz 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ihale edilen YEKA RES 3 ihalesi kapsamında Adıyaman Bağlantı bölgesinde Rüzgar Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve 40 MWe bağlantı kapasitesinin tahsisine ilişkin imzalanan sözleşmedir. Furkan Akçadağ, şirketinin ve kendisinin günümüzde yürüttüğü diğer çalışmalardan da bahsetti. Bu çalışmaların içerisinde Eylül 2022’de Tekirdağ ili Malkara mevkiinde yaklaşık 15 milyon ton kömür rezervi bulunan kömür ocağında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Tekirdağ ili dahilinde bulunan er: 3426227 sayılı IV. grup maden sahasının kömürün yıkanmasına (lavvar) yönelik tesis ve Manisa Soma Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü Deniş 1/A Nolu Pano Dekapaj işi gibi madencilik alanında çalışmalar bulunmaktadır. Furkan Akçadağ’ın inşaat sektöründe devam eden projeleri arasında  Avrupa’nın en iyi hizmet binası proje ödülünü alan İnegöl Belediyesi Hizmet Binası Yapım işi, Yenimahalle Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü Ankara Yenimahalle Karşyaka Pazar Yeri ve Sosyal Tesis İnşaatı ve Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Van ili Özalp ilçesi Hudut Hattına 2.etap Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Yapım İşi gibi projeler bulunmaktadır. Kaynak: https://www.afyonkenthaber.com/furkan-akcadag-kimdir/48023/