Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Akhisar Temsilciliği, Akhisar Belediyesi Gölet Düğün salonunda bir etkinlik düzenledi. Bu etkinlikte 21 emekli üyeye plaket verildi ve birlik ve dayanışma yemeği yapıldı. Etkinlikte Eğitim İş Akhisar Temsilcisi Cem Kadir Bedirhanoğlu, Belediye Başkanı Besim Dutlulu'ya, Cumhuriyet Halk Partisi'ne, Atatürkçü Düşünce Derneği'ne ve diğer katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Etkinlikte, Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenler anıldı, öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde eğitim çalışanlarının haklarını savunmak için yapılan eylemlerden bahsedildi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Akhisar Temsilciliği, Akhisar Belediyesi Gölet Düğün salonunda yaptığı, 21 emekli üyesine plaket verdiği, birlik ve dayanışma yemeği düzenledi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Akhisar Temsilciliği Cem Kadir Bedirhanoğlu “katılarak bizlere güç veren, destekleyen, tüm üyelerimize, Belediye Başkanımız sayın Besim Dutlulu'ya, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Atatürkçü Düşünce Derneğine teşekkür ederiz.

Değerli üyelerimiz, emekli öğretmenlerimiz, emekli eğitim çalışanlarımız, Milletvekilimiz, Akhisar belediye başkanımız, Akhisar ADD başkanımız, STK’ların temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerimiz. Akhisar Eğitim İş ailesi olarak 24 Kasım öğretmenler günü haftasına denk gelen birlik ve dayanışma yemeğimize hepiniz hoş geldiniz.

Öncelikle tek başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimizi saygıyla, anıyor ve tüm öğretmenlerimizin burukta olsa Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.

24 Kasım öğretmenler gününde eğitimi gerici ve piyasacı hale getirmeye çalışanlara, eğitim çalışanlarının haklarını gasp eden ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mecbur bırakan anlayışa karşı, öğretmenlerimizin haklı taleplerimizin yerine getirilmesi için iş bıraktık. Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığına eş zamanlı olarak myk üyelerimiz ve Genel Başkanımız Kadem Özbay, öğretmenlere dayatılan önlükleri ve içleri boş tabldot ve su şişelerini bırakarak, "Bize önlük değil çocuklarımıza hakkı olan en az bir öğün yemek hakkını sağlayın. Önlüğünüzü değil çocuklarımızın yemek hakkını, temiz su içme hakkını istiyoruz" açıklamalarında bulunmuştur.

Ardından 25 Kasım da büyük Ankara buluşması eylemiz Anıtkabir’de Atamıza saygımızı sunmamız ile devam etmiştir.

Atatürk ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örnekleridir.

Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu, uzman, baş öğretmen diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek “doğrudan torpil” anlamına gelen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlık, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmaktadır.

Tüm olumsuzluklara rağmen bilinmelidir ki, öğretmenler özveri ile mesleklerini icra etmenin çabası içindedir. Öğretmenler; Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini öğrencilerine öğretmekten biran olsun vazgeçmeyecektir.

Bu tablonun yaratıcıları bilmelidir ki, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenleri olarak bu karamsar ve vahim tabloya rağmen yılmıyor, Cumhuriyetten, laik, bilimsel ve ulusal eğitimden yana olan, Cumhuriyet eğitimine güç kazandıran eğitim çalışanlarımız ile beraber mücadeleye devam ediyoruz.

Bu güzel ve anlamlı günde sizlere Akhisar Eğitim İş ailesi olarak 600 üye sayısını geçtiğimizi, 23 Ekim 2023 itibari ile, Cumhuriyetimizin 100. yılında Akhisar merkezli olarak Eğitim İş Manisa 2 nolu şubenin kurulduğunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğitim İş Manisa 2 nolu şubesi bünyesinde bulunan Akhisar, Soma, Saruhanlı, Kırkağaç, Gördes ve Gölmarmara ilçeleri ile 1200 üye sayısını geçmiştir. Başta bizlere bu gururu yaşatan tüm üyelerimize, gece, gündüz, yağmur, çamur demeden çalışan ve emeğini esirgemeyen, eski ve yeni tüm yönetim kurulu üyelerimize ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.

Yaşasın Eğitim İş, Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

Editör: Mustafa Özdemir