Akhisar’ın Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 hastalığı ile mücadele eden ve yaşam mücadelesine on binlerce vatandaşın tek yürek olarak destek verdiği Ebrar Aktürk, Kobaşdere Mahallesi’nde Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Dün gece evinde durumu kötüleşen ve hemen ambulans ile Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan 2 yaşındaki Ebrar Aktürk, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Akhisar’a 30 kilometre mesafede bulunan Kobaşdere Mahallesi’nde Cuma Namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ebrar bebek, gözyaşları arasında toprağa verildi. Akhisar Müftüsü Muhammet Salman’ın kıldırdığı cenazeye Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar İYİ Parti Akhisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Ali Doğan’ın yanı sıra Ebrar bebeğe destek ve gönül veren birçok vatandaş katıldı. 

Ebrar bebeğin Temmuz 2022'de konulan teşhis sonrası başlatılan tedavi süreci, Türkiye ve dünya genelinde pek çok iyi niyetli insanın desteğiyle finanse edilmişti. 

BİNLERCE YARDIMSEVER TEK YÜREK OLMUŞTU

Ebrar bebek için yaklaşık 1.82 milyon dolarlık tedavi masrafının toplandığı ve bu sürecin başarıyla tamamlandığı kamuoyuna duyurulmuş, küçük Ebrar'ın Dubai'de tedaviye başladığı belirtilmişti. SMA Tip-1 ile mücadele eden Ebrar için umut ışığı yakılan bu süreç, ne yazık ki üzücü bir sonla noktalandı. Aktürk ailesinin ilk çocukları 6 yaşındaki Halil İbrahim'den sonra dünyaya gelen kızları Ebrar'ın hastalığı, ailenin yaşadığı sevinci derin bir hüzne dönüştürmüştü. Ayten ve Mehmet Aktürk çifti, Türkiye'deki SMA'lı bebeklerin tedavi süreçlerinin yetersiz kalması ve yurt dışındaki tedavi masraflarının yüksekliği nedeniyle zorlu bir mücadeleye girişmiş, yardım kampanyası başlatarak kızlarının yaşamı için destek aramıştı. 

Ekran Goruntusu 2024 03 14 235251

Editör: Mustafa Özdemir