İş bulmak için en önemli şey güzel ve bakımlı bir Cv’ye sahip olmaktır. Bu yazımızda Cv Land olarak cv hazırlama konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

İşverenlerle tanışmadan önce kendinizi iyi ve değerli bir çalışan olarak sunmak mümkün mü? Evet, mümkün - sadece iyi düşünülmüş bir özgeçmiş gerektiriyor. Harika bir CV'ye sahip olmak için cv hazırlanması hizmeti de satın ala bilirsiniz.

CV nedir?

CV, iş arayanın kariyer geçmişini ve mesleki niteliklerini kısaca anlatan bir belgedir. İş arama ve işe yerleştirme için kullanılır. Özgeçmiş, iş arayan tarafından hazırlanarak doğrudan işverenlere sunulmakta, posta ile gönderilmekte veya işverenlerin talebi üzerine personel seçimi ve istihdamı yapan aracı firmalara verilmektedir.

 

Neden CV'ye ihtiyacınız var?

CV işvereni iş arayanın mesleki nitelikleriyle önceden tanıştırmak, o iş arayana dikkat çekmek, işverenin ilgisini çekmek ve onu tanışmaya teşvik etmektir. Özgeçmişin temel amacı, işverenle doğrudan tanışma ve istihdam için bir görüşme daveti almaktır.

CV ve biyografi arasındaki fark nedir?

CV, birçok devlet dairesi ve kurumunda kullanılan bir biyografinin bir benzeridir. Biyografide de aynı özgeçmişte olduğu gibi yaşam yolu kısaca anlatılıyor. Ancak bir CV'den farklı olarak, bir biyografi serbest biçimlidir ve genellikle el yazısıyla yazılır. Ek olarak, çoğu durumda özgeçmiş, çalışan tarafından doğrudan istihdam anında yazılır.

İş arayanlar için Cv’nin olumlu yönleri

1. Açık pozisyon olmasa bile işveren özgeçmişinizi beğenirse gelecek planları için sizi değerlendirebilir;

2. Halihazırda başvuran varsa işveren fikrini değiştirebilir.

Özgeçmiş tasarımının ilkeleri

CV aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

-Kompaktlık- Metnin hacmi 2 sayfayı geçmemelidir. İşveren büyük olasılıkla büyük metni okumayacak ve pişmanlık duymadan çöpe atacaktır.

-Yalnızca işle ilgili olanı belirtin - gereksiz ayrıntı ve ayrıntılardan kaçının

-Doğruluk- Yalnızca kanıtlayabileceğiniz bilgileri kaydedin. Özgeçmişinizde verdiğiniz bilgiler doğrulanabilir.

-Olumlu karakter- Kendiniz hakkında olumlu bir fikir oluşturmaya çalışın. Yalnızca olumlu niteliklerinizden ve güçlü yanlarınızdan bahsedin, başarılarınızı vurgulayın. Beğenmeyeceğiniz herhangi bir bilgi varsa yazmayın.

-Sıra Bilgileri hiçbir şeyi atlamadan kronolojik sırayla açıklayın. İşveren bunu saygısızlık ve sorumsuzluk olarak değerlendirebilir.

-Benzersizlik- Eşsiz niteliklerinizden bahsedin, sizi diğer adaylardan ayıran olumlu yönlerinizi vurgulayın.

-Mükemmel yazı stili- Kesin ifadeler kullanın, ünlemlerden ve anlaşılmaz kısaltmalardan kesinlikle kaçının

-Göz alıcı düzen- Yalnızca kaliteli kağıt ve okunaklı yazı tipi kullanın. Metni mantıklı bir şekilde yerleştirin, paragraflara bölün. Yazınızı kontrol ettiğinizden emin olun, olası hataları düzeltin. CV'nin okunması kolay olmalıdır.