Cumhuriyet'imizin 99. yıl kutlama sabah 09.30 ile 09.50 saatleri arasında Akhisar Kaymakamlık makamında, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı İstihkâm Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya tarafından Cumhuriyetimizin  99. yıl kutlama tebriklerini kabul etti.

Milli Egemenlik Meydanında saat 10.00’da başlayan Cumhuriyet' in 99. yıl kutlama programı Kaymakam Sabit Kaya, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, halkın ve okulların Cumhuriyet Bayramını kutlamaları ile başladı.

Sunuculuğunu Akhisar Şeyhisa Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Zafer Tezel ve İngilizce öğretmeni Meryem Yıldırım, tören yöneticiliğini Beden Eğitimi Öğretmenleri Fatih Tunç ve Mehmet Murat Türkeri yaptı. Beden Eğitimi Öğretmenleri Fatih Tunç’un komutuyla 1 dakikalık Saygı duruşu ardından Müzik Öğretmeni Umut Fitil’in yönetimiyle Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla program başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya yaptı. Sabit Kaya;           Bugün milli varlığımızın temelini oluşturan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüdür,  her yıl 29 Ekim gününü, ulusça Cumhuriyet Bayramı olarak kutluyoruz. Bilindiği gibi 1. Dünya savaşından yenilmiş olarak çıkması sonucu, savaşın galibi ülkeler vatanımızı işgal etmişlerdi. İngilizler İstanbul’u, Yunanlılar İzmir’i, Fransızlar ve İtalyanlar Güney Anadolu’yu işgal ettiler, Doğu Anadolu’da bağımsız Ermeni devleti, Karadeniz’de Rum Pontus devleti kurmak için düşmanlar harekete geçmişlerdi, işte böyle bir zamanda Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak kurtuluş savaşını başlattı.

Türk milleti askeriyle, kadınıyla, erkeği ile yaşlısı ve çocuğu ile büyük bir kurtuluş savaşı yaptı. 30 Ağustos Büyük Taarruzun ardından 9 Eylül de düşmanın İzmir de denize dökülmesi ile üç yıl süren Kurtuluş savaşı büyük bir zafer ile sonuçlandı. Büyük zaferden sonra Atatürk egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu, yönetim biçimi olan Cumhuriyetin kurulması fikrini arkadaşlarına açıkladı. 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet TBMM tarafından kabul edilerek, yeni Türk devletinin isminin “Türkiye Cumhuriyeti” olduğu bütün Dünya’ya ilan edildi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Böylece insan onuruna en çok yaraşan egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği Atatürk’ ün değimi ile “Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyet” yönetim biçimimiz oldu. Cumhuriyetimizin ilan edilmesi, Türk Milletinin süratle çağdaş dünyada yerini almasını milletimizin refahına, birlik ve beraberliğine, güvenliğine, bağımsızlığı ve hürriyetine kavuşmasına neden olmuştur. Bugün Cumhuriyet sayesinde büyük ve güçlü bir devlet olmasının gururunu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri hızla güçlenmiş, gerek ekonomisi, gerek savunma, gücü gerekse, başardığı büyük projelerle dünyada önemli bir ülke haline gelmiştir. Elbette daha ulaşmamız gereken, yapmamız gereken işlerimiz var, Daha aydınlık, daha müreffeh, daha güçlü yarınlara ulaşabilmek için hiç durmadan birlik ve beraberliğimizi bozmadan çalışmalıyız, Türkiye Cumhuriyeti’ nin düşmanlarına karşı uyanık olmalıyız. Atatürk Türk gençliğine hitaben “ Cumhuriyeti biz kurduk, onu siz yükseltip sürdüreceksiniz” diyerek Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir. Anayasamızda devlet yönetim biçimimizin Cumhuriyet olduğu değiştirilemez bir madde olarak yerini almıştır. Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Sözünü hiç unutmamalıyız. Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için bütün gücümüzle çalışmalıyız. Böylece milletimizin gelecekte de hür ve müreffeh yaşamasını sağlayacağımız gibi, Cumhuriyetimiz kuran Atatürk‘e ve kahraman ecdadımıza olan manevi borcumuzu da ödemiş olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında, bu günlere gelmesine kanları ile, canları ile, alın terleri ve emekleri ile vesile olan bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükran duygularımla anıyor, huzurlarınızda saygı ile eğiliyorum. Cumhuriyetimizin 99. Yılı hepinize kutlu olsun” dedi.

Akhisar Şeyhisa Anadolu Lisesi öğrencileri Ebrar Nur Keşkekoğlu (29 Ekim), Ahmet Burak Yörük (Atatürk Sayesinde), Duygu Nur Çetin (Türkiye’m, Ana Yurdum, Sebebim Çarem) şiirlerini okudular. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde düzenlenen spor, kompozisyon, kros, şiir, resim, yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Akhisar protokolü tarafından kupa ve madalyaları verildi. Akhisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi gösterilerinden sonra geçiş töreni ile program sona erdi. Törenin sona ermesinden sonra protokol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında güzel bir program hazırlayan Akhisar Şeyhisa Anadolu Lisesi görevli yönetici ve öğretmenleri tebrik ettiler.