Meme büyütme ameliyatı, bir kişinin göğsünü büyütmek için kullanılan protez bir malzemedir. Bu implantlar tipik olarak meme rekonstrüksiyonu veya meme büyütme prosedürleri için kullanılır. Şu anda meme implantı ameliyatı Türkiye de en sık yapılan kozmetik operasyondur; her yıl 100.000'den fazla meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır.

Meme İmplantları Nasıl Uygulanır

Bir meme implantı birkaç durumda kullanılabilir. İlk olarak, meme rekonstrüksiyonu için kullanılabilir. Bu genellikle mastektomi geçirmiş meme kanserli hastalarda yapılır. Aynı zamanda göğüs travması geçirmiş hastalarda ve göğüs gelişiminde başarısızlığa yol açan doğuştan kusurları olan hastalarda da yapılabilir.

Rekonstrüksiyon amaçları dışında, meme implantlarının daha yaygın kullanımı meme büyütme içindir. Bu prosedürde memenin boyutu büyütülür ve formu geliştirilir.

Clinic Care Center ile meme implantlarının yerleştirilmesinin çeşitli yolları vardır. Kesiler, göğüslerin altından, areola çevresinden, koltuk altından veya göbek deliğinden veya göbek deliğinden gibi çeşitli bölgelerden yapılabilir.

İmplantlar meme kaslarının arasına ya da göğüs kasının altına yerleştirilebilir. İmplantasyonda kullanılan cerrahi teknik, yerleştirilecek implantın türüne, cerrahın kapasitesine ve hastanın tercihine bağlıdır.

Meme Büyütme Kaç Saat Sürer

Clinic Care Center ile meme büyütme yaklaşık bir ila iki saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Genellikle ayakta tedavi ortamında gerçekleştirilir, yani hastalar işlemle aynı gün evlerine gidebileceklerdir.

İşlemden sonra yaklaşık bir veya iki hafta içinde geçecek olan şişlik beklenir. Ameliyattan sonra hastalara yaklaşık 4 ila 6 hafta boyunca ağır aktivitelerden kaçınmaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, size ameliyat sonrası yaşadığınız ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olacak özel egzersizler öğretilecektir.

Ayrıca herhangi bir ağrıyı hafifletmek için size ilaçlar verilecektir. Göğüsleriniz başlangıçta doğal görünmeyebilir, ancak bu genellikle önümüzdeki birkaç ay içinde düzelir.

Meme Büyütme için Kaç Yaşında Olunmalı

Clinic Care Center ile göğüs implantı yaptıracak kadınların, göğüslerin gelişimini tamamladığından emin olmak için en az 18 yaşında olmaları önerilir.

FDA ayrıca meme implantı olan hastaların implantın durumunu izlemek için operasyondan üç yıl sonra bir MRI çektirmelerini önermektedir. Meme implantlarının yaklaşık 10 ila 15 yıl dayanması beklenir; bu sürenin ötesinde implantların çıkarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.

Kaynak: https://cliniccarecenter.com/