Verilen bu zam oranları ile geçinmenin memurlar için imkansız olduğunu söyleyen Bakırlıoğlu “Manisa’da ortalama kira 14 bin 500 lira, yüzde 65 kira artışı sonrası 9400 lira artış olacak. Birinci derecenin dördüncü kademesinde bulunan bir öğretmenin maaşı son zamla 39 bin 745 liradan, 47 bin 419 bin liraya çıkacak. Manisa’da bir öğretmenin maaşına 7 bin 674 lira zam gelirken, aynı öğretmenin kirasına 9400 lira zam gelecek.  Memura verilen zam, kiraya gelen zammı bile karşılamıyor” dedi.

Hem Barınma Hem Açlık Krizi

Büyükşehirler için bu farkın çok daha fazla olacağını ifade eden Bakırlıoğlu” İstanbul’da ortalama kira 22 bin 500, Ankara’da 20 bin lira. Bu rakamların üzerine yüzde 65 zam geldiğinde bir memur maaşıyla ev kiralamak hayal olacak. 22 bin 500 lira olan evin kirası, 37 bin liraya; 20 bin lira olan evin kirası ise 33 bin liraya yükselecek. Yeni atanan bir öğretmenin, memurun maaşı bu evlerde oturmaya nasıl yetecek? Ev kiralama sitelerine girdiğinizde memurların ‘ev arkadaşı’ arayan birçok ilanını göreceksiniz. Yaratılan bu ekonomik buhran yüzünden, kendi maaşı olan bir memur, ev arkadaşı olmadan büyükşehirlerde kirasını ödeyemez hale geldi. Bu gençler nasıl evlenecek; çocuğu olanlar çocuğunu nasıl okutacak? Bu insanlar ya aç kalarak ev kiralayacaklar ya sokakta kalıp karınlarını doyuracaklar. İktidarın ayarlarıyla oynadığı TÜİK’in rakamlarıyla memura verilen zam, memuru hem barınma kriziyle hem de açlıkla sınayacak “ şeklinde konuştu.

Kira Göçleri Başladı

Memura ve memur emeklisine verilen zammın enflasyonun altında kaldığını vurgulayan Bakırlıoğlu şunları söyledi : ” Yurttaş zamlardan dolayı evinin önündeki arabasına benzin koyamaz hale gelmişken, her gün yeni bir zamma uyanırken; memura verilen bu zam adeta bu insanlarla alay etmektir. Eskiden atanamayan öğretmen sorunu vardı, şimdi barınamayan öğretmen sorunu olacak. Eskiden atanamayan doktor sorunu vardı, şimdi açlıkla sınanan doktor sorunu olacak. Ev sahibi ile davalık olmayan kiracı nerdeyse kalmadı. Özellikle büyükşehirlerde ciddi bir kira göçü başlamış durumda.  Büyükşehirlere atanan memur sevinemiyor; kara kara ‘Nasıl ev bulacağım, nerede kalacağım?’ diye düşünüyor. Bakan Şimşek’in yarattığı bu tablo yurttaşımızı çaresiz bıraktı. ” 
 

Editör: Mustafa Özdemir