Akhisar Belediyesi 2023 yılı Ocak ayı olağan meclis toplantısı, Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun başkanlığında gerçekleşti. Başkan Dutlulu, toplantı öncesinde herkesin yeni yılını kutlayarak 2023 yılının da hizmet dolu geçmesi için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. 

Meclis gündem maddeleri öncesi söz alan Başkan Besim Dutlulu, “Çalışma tempomuzu hiç düşürmeden daha da arttırarak, Akhisar halkının bize verdiği bütün sorumlulukların farkında olarak, bahane değil iş üreterek çalışmaya devam edeceğiz. Hizmet süremizin sonuna geldiğimizde, halkımıza  bahane değil hizmetlerimizi anlatacağımızın sözünü vermiştim. 4 yılın sonunda verdiğim sözleri tek tek tutmanın keyfini ve gururunu yaşıyorum. Hizmet için tüm devlet kurumlarımız ile ortaklaşa çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Akhisar söz konusu ise tüm siyasi partilerle ortak çalışma azmine sahibiz. Hizmet için siyaseti bir kenara koyabiliyoruz, koymaya da devam edeceğiz. Bu yaklaşımımız zaman zaman dar vizyonlu arkadaşlar tarafından ne yazık ki algılanamasa da biz bu tutumumuzdan vazgeçmeyeceğiz.

“2023 YILI İÇİN YENİ PROJELERİMİZ HAZIR”

Yeni yıl da biz hizmetlerimize hiç durmadan devam edeceğimizi söylemiştik. Yeni parklar, gençler için spor alanları, çocuklar için oyun grupları, tema parkları, beldelerimizde yeni meydanlar, yürüyüş yollarını aynı geçen sene olduğu gibi bu sene de yapmaya devam edeceğiz. Yol çalışmalarımızı 2022 yılında rekor bir kilometre ile kapattık, sıcak asfalt, soğuk asfalt, taş yapımları Akhisar’ın dört bir yanında çalıştık. Aynı şekilde sıcak asfalt ve taş yapımı 12 ay boyunca devam etti. Hatta şu anda bile  Akselendi Mahallesi’nde ve Hürriyet Mahallesi’nde altyapı çalışması sonucu bozulmuş yollarda çalışmalarımız devam ediyor. Köy yollarında gerçekleştirdiğimiz soğuk asfalt çalışmalarımız ise havaların ısınması ile birlikte devam edecek. Ulucami Mahallemizdeki Cumartesi Pazar’ında da sona gelindi. Önümüzdeki aylarda inşallah hep beraber açılışını yapacağız. 2023 için yeni projelerimiz hazır, önümüzdeki meclislerde de hepsini tek tek Akhisar halkına duyuracağız. Sadece merkezde değil, kırsalda da yollarımız, hayır yerlerimiz, parklarımız, fırınlarımız, köy odaları ile hizmet yapmaya devam edeceğiz.

“SOSYAL YARDIMLARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Ülkemizin ekonomik durumu malum. Bu durum, başta kamu kurumları, belediyeler olmak üzere herkesi etkiliyor. İnşallah 2023 yılının daha iyi geçmesini umut ediyoruz ama biz aşevimiz, bakkalkartımız, gıda yardımlarımız, odun yardımlarımız, süt dağıtımlarımız ve inşaat malzemesi gibi sosyal yardımları geçtiğimiz senenin de üzerine koyarak devam ettireceğiz. On binlerce Akhisarlının yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. 

“ÇAĞLAK FESTİVALİMİZ BU SENE DOPDOLU GEÇECEK”

Biliyorsunuz kültürel faaliyetlerimiz noktasında Akhisar’da çok güzel işlere imza attık. Çağlak festivalimiz bu sene dopdolu geçecek. Yeni kitaplarımız da hazır, 2023 yılında bu kitapların basımına başlayacağız. Protokollerimizi imzaladık geçtiğimiz aylarda Kurtuluş Savaşımızın 100.yılında Akhisar’ın yeri diye kitabımız basmıştık ve öncesinde seminer de yapmıştık. 2023 yılında da Cumhuriyetin 100.yılı ile ilgili kapsamlı kitap çalışmalarımız olacak.

“2023 YILI AKHİSAR İÇİN ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK”

Göreve geldiğimizde bir çok belediyenin yaptığı gibi seçim odaklı bir çalışma prensibi içerisinde olmadık. ‘İlk 3 yıl yatalım hiçbir şey yapmayalım. Son 2 yıl boyunca tüm imkanlarımız ile saldırırız, Akhisar halkı da unutur, son iki yılda yapalım akılda kalsın’ demedik, böyle bir düşüncenin içerisinde dahi olmadık. Her gün çalıştık. Hizmetlerimizi 5 yıla eşit bir şekilde yaydık. Kamu kaynaklarını kullanırken çok dikkat ettik, halkın parasını halkın yararına kullandık. Belli bir zümreye, belli bir azınlığa peşkeş çekmedik. Mümkünse tüm hizmetlerimizi belediye kaynaklı yapmaya çalıştık. İşlerde belediye çalışanlarını kullanmaya çalıştık. Atıl durumda olan şantiyemizi hareketlendirdik. Bu sebeple birçok yaptığımız işi çok daha düşük maliyetle ve çok daha verimli şekilde yaptık.

Özverili bir şekilde çalışan başta başkan yardımcılarıma, müdürlerime, siz değerli meclis üyelerimize, memurlarımıza, teknik çalışanlarımıza, zabıtalarımıza ve tabii ki en önemlisi sahada emek veren tüm emekçi kardeşlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Tüm Akhisar halkı emin olsun 2022 yılı Akhisar Belediyesi ve Akhisar için güzel bir yıldı; ama 2023 yılı çok daha güzel olacak” dedi. 

5’i komisyondan gelen olmak üzere toplamda 17 gündem maddesinin yer aldığı Ocak ayı olağan meclis toplantısının ilk maddesinde 2023 yılı Denetim Komisyonu oluşturuldu. Yapılan kapalı zarf usulü seçim sonunda denetim komisyonuna Ensar Muştu, Ruhan Tatlıdil, Ali Rıza Çelik, Nurullah Zağlı ve Fikret Türk seçildi. Gündem maddelerinin görüşülmesi ardından Şubat ayı meclis toplantısının 7 Şubat 2023 Salı günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldı.