Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu sorularını yanıtladığı gazetecilere verdiği demeçte Akhisar Belediyesi’nde çalışan bir işçinin en düşük maaşının 14 bin 269 TL olduğunu kaydederek EYT’den emekli olan işçilere de müjdeyi verdi.

Başkan Besim Dutlulu yaptığı açıklamada, “İşçilerimizin en düşük maaşı 14 bin 269 lira oldu. Bu da bizim Manisa’daki birçok belediyemizdeki rakamın üstünde. Güzel de bir rakam oldu. Tabii gönül ister çok çok daha yüksek rakamlar verelim ama ülkenin ekonomik şartları da önemli. Yirmi bin, otuz bin, kırk bin demek çok kolay ama o maaşı ödemekte belediye için çok önemli. Çok şükür şu ana kadar hiçbir vatandaşı hiçbir işçimizi bir gün bekletmedik. Fazla fazla ödedik. Onlarında ödemelerini 14 bin 269 lira olarak belirledik. Bu, öncelikle şunu belirtmeliyim en düşük işçi maaşı. Dışarıda çalışan, temizlik işlerinde çalışan, başka görevi olan arkadaşlarımız çok daha yüksek maaş alıyorlar. Hiçbir ekstra ödeme almayan arkadaşlarımız bu parayı alacak. Net maaş bu kadar olacak. Kadrolu işçilerimizin maaşlarını da düzenleyeceğiz. Onların beklentilerini de karşılayacağız.

Ayrıca bir müjde daha vereyim. EYT ile emekli olan arkadaşlarımız vardı.

EYT, çok büyük bir sorun haline geldi. Bununda sebebi şu; EYT ilk çıktığı zaman bize denildi ki, devlet olarak iller bankası olsun devlet bankası olsun biz kamu kurumlarına, belediyelere ve şirketlere, fabrikalara kredi vereceğiz. İşte şu kadar ay ödemeli şu kadar vadeli bizden başvuru aldı. Ama herhangi bir kredi olmayınca bizde vatandaşlarımıza, işçilerimize, emekli vatandaşlarımıza o paraları ilk başta ödeyememiştik. Şimdi öz kaynaklarımızla, kendi kaynaklarımızla ilk taksiti bu ay ödüyoruz. İnşallah kısa zamanda bir-bir buçuk ay içinde tüm ödemeleri tamamlamayı planlıyoruz. EYT’li işçilerimiz arasında bizimle mahkeme sürecine girenler ayrı bir şeyde ama çok fazla değil, 20-25 kişi mahkeme sürecinde. Geri kalan 60-100 kişi bize güvendiler, bu günden itibaren paralarını almaya başlıyorlar. Onlara da hayırlı olsun” dedi.