Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun öncülüğünde, eskiden belde niteliğinde olan büyük mahallelere adeta hizmet yağdı. Son 5 yılda, meydan düzenlemelerinden ulaşım yollarının asfaltlanmasına, park yapımlarından tarım arazi yollarının düzenlenmesine kadar birçok alana uzun süredir yapılmayan çalışmalarla mahallelerin yaşam kalitesi önemli ölçüde arttırıldı.

Akhisar Belediyesi, 2019-2024 döneminde kırsal alanda bulunan mahallelere yönelik gerçekleştirdiği büyük çaplı projelerle dikkatleri üzerine çekti. Akselendi, Ballıca, Beyoba, Dağdere, Kayalıoğlu, Mecidiye, Medar, Süleymanlı, Zeytinliova gibi nüfusu yoğun mahalleler, belediyenin çalışmalarıyla kısa bir sürede adeta dönüşüm geçirdi, güzel bir görünüme kavuştu. 

“MEYDAN ÇALIŞMALARI İLE BELDELER IŞIL IŞIL OLDU”

Akhisar Belediyesi'nin bu süre zarfında yürüttüğü çalışmalar arasında, beldelerin hemen hemen tamamında büyük ölçekli meydan düzenlemeleri yer aldı. Bu düzenlemeler, mahallelerin sosyal yaşamına katkı sağlarken aynı zamanda estetik anlamda da önemli bir değişim ve canlılık getirdi. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan meydanlar yapılan çalışmalar ile ışıl ışıl oldu. 

Meydan çalışmalarının yanı sıra, yıllardır bakımsız kalan ve ulaşımı olumsuz etkileyen bağlantı yolları öncelikli olarak ele alınarak bu yollar sıcak ve soğuk asfaltlar ile kaplandı. Bu yolların asfalt uygulamalarıyla modernize edilmesiyle ulaşımın akışı daha güvenli ve kolay hale getirildi. Mahalle içlerindeki bozuk ve bakımsız yollar da ihmal edilmedi. Belediye, bu sorunu gidermek için yoğun bir iyileştirme çalışması başlattı ve birçok sokak parke taşı, asfalt yama çalışmaları ile yeniden düzenlendi. 

Hizmetler yalnızca yol ve meydanlarla sınırlı kalmadı. Yıllarca bakımsız kalan birçok park alanı da Akhisar Belediyesi tarafından yenilendi ve mahalle sakinlerinin hizmetine sunuldu. Bu parklar, modern oyun alanları ve dinlenme noktalarıyla çocuklar başta olmak üzere mahalle halkının ihtiyaçlarına cevap verdi. 

Temel hizmetlerin yansıra Süt kuzusu projesi ile mahalledeki 1-5 yaş arası çocuklara süt hizmeti gerçekleştirildi. Vatandaşların ibadetlerini daha sağlıklı gerçekleştirmesi amaçlanarak camilerde temizlik hizmetlerinin yanı sıra ihtiyaç duydukları malzeme ve onarım destekleri sağlandı. 

Beldelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok okulda öğrencilerin daha iyi eğitim almaları adına kütüphane yapımları, spor alanı düzenlemeleri ile okulların ve okul yollarının fiziki iyileştirme çalışmaları da yapıldı.

“BUNLAR DAHA BAŞLANGIÇ”

Yıllarca hizmetten mahrum kalan Akhisar’da çok başarılı eser ve hizmetlere imza atan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır hizmetten mahrum kalan, tabiri caizse ‘çivi çakılmayan’ beldelerimiz bizim dönemimizde hizmete kavuştu. 5 yıllık görev süremde şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim; Akhisar’da dokunmadığımız, hizmet götürmediğimiz mahalle, köy kalmadı. Özellikle büyükşehir yasası ile hizmetten mahrum kalan büyük beldelerimiz, özlemini çektiği hizmetlerin birçoğuna kavuştu. Ama bunlar daha başlangıç. Hem merkezde hem de köylerde çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam edeceğiz. Halkımızın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak, onlara huzurlu, güvenli ve mutlu bir yaşam, yaşanabilir bir kent sunmak için mücadele edeceğiz. Başta belediye ekiplerimiz olmak üzere, desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz Akhisar halkına çok teşekkür ederim.”
 

Editör: Mustafa Özdemir