Banka müdürleri bulunduğu bölgede banka için en yetkili kişidir. Bu durumda en yüksek geliri elde eden kişide banka müdürleridir. Banka müdürü olmak zor bir süreçtir. İşte o süreç ve banka müdürlerinin maaşları hakkında yaptığımız araştırmalar şu şekilde.

Banka Müdürü Olmanın Şartları

  • Banka müdürü olabilmeniz çok iyi bir ingilizce ve eğitim seviyesine sahip olmanız gerekmektedir.
  • Banka müdürü olabilmeniz için diğer bir kriter ise çok iyi bir kariyer geçirmeniz lazım. Yani çok iyi kuruluşlarda, tecrübeli bir şekilde çalışmanız gerekmektedir.
  • 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler finans, bankacılık ve ekonomi gibi bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir.
  • Müfettiş yardımcısı olarak banka müdürü olmak isterseniz 5-6 sene belirli bir kuruluşta düzenli bir şekilde çalışarak deneyim sahibi olarak kademe atlayabilirsiniz. Bu kademe atlatma işini sizden daha kıdemli kişiler tarafından yapılmaktadır.

Banka Personelinin Maaşları

Standart bir banka personeli olarak işe başlamak için öncelikle bankacılık, ekonomi gibi bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonra özelde veya devlette iş bulmaya çalışırsınız. İşi bulduktan sonra ise düzenli olarak çalışmaya başlarsınız. Ortalama olarak özelde yeni işe başlayan bir banka personeli yaklaşık 2800 ile 3500 TL maaş ile işe başlar. Ama bu maaş sabit kalmaz. Siz kendinizi geliştirdikçe ve deneyim kazandıkça bu maaş yukarı çıkacaktır. Yani maaşınızı siz ve deneyiminiz belirtecektir.

Banka Müdürü Maaşları

Evet en merak edilen soru ise banka müdürlerinin maaşıdır. Öncelikle dediğimiz gibi banka müdürü olmak göründüğü gibi kolay bir işlem değil. Güzel bir kariyer ve iş hayatına sahip olmanız gerekmektedir. Banka müdürleri normal bir banka personeline göre çok daha fazla maaş alacaktır. Maaştan öte hem de normal bir çalışana göre ayrıcalıklı haklarınız olacaktır. Bu haklar sigorta vb. haklar olarak tanımlanır. Günümüzde normal bir banka müdürü maaş olarak 10.000 ile 20.000 Türk lirası arasında olacaktır. Ama eğer siz ne kadar eğitiminizi iyi aldıysanız veya kendinizi ne kadar geliştirirseniz bu fiyat skalası yukarı doğru çıkacaktır. Yani aynı banka personelinde olduğu gibi banka müdürü de olsanız kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar daha yüksek bir maaşla çalışırsınız.

Kaynak: https://www.kredibilgisi.net/bankaci-maaslari/