Akhisar’ın kırsal Ballıca Mahallesi Ortaokulunda müdür yardımcısı olarak görev yapan Murat Metin yeni bir tarihi diaroma çalışmasına imza atmayı başardı.

Çevresinde tarihe ve maket yapımına merakı ile tanınan Murat Metin, özellikle Osmanlı tarihi konulu birçok tarihi diaroma çalışmaları ile biliniyor. Son çalışması hakkında bilgi veren Murat Metin “Çocukluğumda babamın bana hediye etmiş olduğu tarihi Osmanlı hikâyeleri kitaplarını okumaya başladım ve büyüdükçe tarihe merakım daha da arttı ve çalışmalarımı da arttırdım. 
Yine çocukluğumda bir oyun olarak gördüğüm oyun hamurundan figür yapma becerimi kendimce farklı teknikler icat ederek kendi kendime geliştirdim. Daha sonra bende bu iki merakımı birleştirme düşüncesi oluştu.

Geçtiğimiz pandemi döneminde okulda 7 ay gibi bir süre çalışarak Fetih 2020 Diaromasını yaptım. 
İstanbul’un fethini anlatan bu çalışmam Ballıca Ortaokulunda sergilenmektedir. Askerliğimi İstanbul Harbiye Askeri Müzesi Mehteran Bölüğünde yaptığım için bundan 8 ay önce de aklıma Mehteran bölüğü yapmak geldi ve çalışmalara başladım. Yaklaşık 5 ay gibi bir süre de bu çalışmamı da bitirdim. Ayrıca Fatih’in İstanbul’a girişi, Kurultay çadırında Osman’ın Bey seçilmesi, Türklerin Rumeli’ye sal ile geçişi ile Osmanlının ilk fethettiği kale olan Karaca hisarın fethi gibi çalışmalarım mevcut. Ayrıca şuanda ikinci Viyana Kuşatması çalışmam devam ediyor. Eğer büyüklerimizden destek görebilirsem bu çalışmalarımı bir sergi açarak tüm Akhisarlılarla paylaşmak isterim. 

Eserlerin kıymetini bilecek meraklı talipler olursa çalıştığı okula yardım amacıyla eserlerini satabileceğini de ekleyen Murat Metin, tüm çalışmalarında kendisinden ilgi ve desteğini esirgemeyen Okul Müdürü sayın Mehmet Altıntaş’a ve tüm yardımcı olanlara teşekkür ederek sözlerini bitirdi.