CHP Manisa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zeytinyağı ihracatı üzerindeki yasakların üreticileri ve yurttaşları olumsuz etkilediğini vurgulayarak, yasağın kaldırılması çağrısında bulundu. Bakırlıoğlu, zeytinyağı üretimi ve ihracatında geçmiş yıllarda kırılan rekorlara rağmen, mevcut ihracat yasakları nedeniyle bu yıl ciddi bir gerileme yaşandığını belirtti.

2023-2024 ihracat sezonunun başlamasıyla birlikte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zeytinyağı ihracatında miktar bazında %70, değer bazında ise %44.4 oranında düşüş olduğunu kaydeden Bakırlıoğlu, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'a sunduğu soru önergesinde son üç yılda alınan ihracat yasaklarının nedenlerini sorguladı.

Bakırlıoğlu, 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayan ve daha sonra süresiz olarak uzatılan ihracat yasaklarına dikkat çekti. Bu yasaklar nedeniyle, üreticilerin elinde kalan 230 bin ton zeytinyağında kalite kaybı yaşanabileceğini ve bu durumun üreticileri maddi olarak zor durumda bırakacağını ifade etti. Ayrıca, kısıtlamaların firmaların yıllık kontratlarını yerine getirmelerini engellediğini, bu durumun da uluslararası pazarda Türk zeytinyağı sektörünün prestij kaybına yol açacağını belirtti.

Milletvekili, ihracat yasağının iç piyasadaki fiyatları düşürme amacıyla getirildiğini ancak beklenen fiyat düşüşünün gerçekleşmediğini vurgulayarak, zeytinyağı ve prina yağı sektöründe serbest piyasa ekonomisi şartlarının devamının sağlanması gerektiğini söyledi. Bakırlıoğlu, ihracat kısıtlamalarının bir an önce sonlandırılması çağrısında bulundu ve Bakan Bolat'a yönelik soruları içeren soru önergesinde, alınan kararların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.