CHP Manisa Milletvekili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "temiz yatırım temiz para ile yapılacak" dedi.

Bakırlıoğlu açıklamasının devamında; "Bir ülkeye doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının (DYSY) gelmesi için öncelikle güven ortamının olması gerekiyor. AKP iktidarı uluslar arası piyasalarda Türkiye’nin güvenini zedelediği için artık yabancı yatırımcı gelmiyor.

2005 yılında AB müzakereleri başladığında 20 milyar dolara kadar yükselen yıllık doğrudan yabancı sermaye yatırımları son yıllarda hızla düştü.

Hatta 2005 yılında uluslararası ekonomi dergisi Financial Times her yıl geleneksel olarak 200 dünya kentinde yaptığı anket çalışmaları sonucunda, Manisa’nın yatırım yapılabilir kentler arasında, en ideal şehir seçilmişti.

Tek Adam Rejimi Yabancı Yatırımcıyı Kaçırdı

2018 yılındaki tek adam rejimi ile birlikte düşüş daha da hızlandı. 2020 yılında 7,7 milyar dolar ile en düşük seviyesini gördü.

Doğrudan yabancı sermaye yatırımları Türk parasının aşırı değer kaybetmesi ile birlikte gayrimenkule yöneldi ve 2022 yılında 6 milyar doları geçti. Bu rakam 2005 yılında 1.8 milyar dolardı.

Türkiye’yi DYSY İçin Riskli Bir Ülke Hâline Getirdiler

İktidar cari açığı kapatmak için kaynağı belli olmayan para girişine olanak sağladı. Bu kaynaklar verimli alanlarda kullanılmadığı için Katar’lılara verilen Tank Palet Fabrikası örneğinde olduğu gibi ülkenin varlıkları yabancılara kaptırmaktan başka bir işe yaramadı.

Siz demokrasiyi, hukuku ayaklar altına alırsanız, yolsuzluk ve rüşvete dayalı bir bürokratik sistem kurarsanız bir tane bile yabancı yatırımcıyı getiremezsiniz. Ancak Kaynağı belli olmayan para gelir onlarda sadece gayrimenkul satın alır.

300 Milyar Dolar Temiz Yatırım Gelecek" ifadelerini kullandı.

AKP iktidarları 2005 yılından bu yana 18 yılda ancak 240 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirebildi. Bunun 66 milyar doları gayrimenkul satışlarından geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanımız olduğunda beş yıl içerisinde 300 milyar dolar temiz yatırım getireceği sözünü verdi.

Kimse endişelenmesin 300 milyar dolar tefecilerin parası değil. Temiz para, helal para, yatırım için gelecek

Doğrudan yabancı sermaye yatırımları gelir getirecek alanlarda kullanıldığında ülke kalkınmasına önemli katkı sağlar.

Öncelikle yabancı yatırımcıya güven verecek atılımları yapmak zorundayız. Bunun yolu hukukun üstünlüğü ve güçler ayrımına dayalı gerçek bir demokrasi ile mümkündür.

Bu güven ortamının sağlanacağından kimsenin kuşkusu olmasın. 300 milyar dolarlık bu kaynak ülke kalkınmasına katkı sağlayacak, sanayi, teknoloji, AR-GE, eğitim gibi verimli alanlarda ve istihdamı artıracak sektörlerde değerlendirilecek.