İşlerine geldiğinde Euro, işlerine geldiğinde TL hesabı yapan AKP’li Bakanlar TÜİK yalanlarını aratmayan açıklamalar yapıyorlar diyen Bakırlıoğlu vatandaşın alım gücünden, bir asgari ücretle ne kadar benzin ya da mazot alındığından hiç bahsetmediklerini dile getirdi.  

Benzine bir yılda % 95, motorine % 115 zam geldiğini hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinde ise bir yıl içinde benzine ve motorine gelen zam oranları %15 ile %37 arasında değişmektedir.

Örneğin; benzin ve mazotun en fazla zamlandığı ülke Türkiye.

Yapılan zamları döviz kuru yükselişine dış güçlere bağlıyorlar ama döviz düştüğünde indirim yapmak akıllarından bile geçmiyor.

Dolar 18 lirayken benzin 11,67 liraydı, bugün dolar kuru 13,50 benzin fiyatı 14,14 TL. Yani dolar düştükçe fiyatlar artıyor.

Bazı ülkelerde akaryakıt fiyatlarında küçük artışlar meydana gelirken İngiltere’de fiyatlar düşmüş. 

AB ülkelerinde yıllık enerji enflasyonu % 26 olarak açıklandı.

Bizde elektrik bir yılda %127 arttı.

Mesele en ucuz benzini kullanmak değil, ne kadar alabildiğindir.

Sayın Bakan, benzin 14 lira, Avrupa’da 26 lira diyerek öyle güzel bir tablo çiziyor ki kıskanmamak elde değil ifadelerine yer verdi.

Asgari Ücretle 300 Litre Benzin Alınabiliyor

Benzin fiyatı ile asgari ücreti karşılaştıran CHP Manisa Milletvekili Ahzmet Vehbi Bakırlıoğlu;  geçen yıl ocak ayında asgari ücret ile 358 litre benzin alınabildiğini,

İlk defa bu ay 4.250 TL asgari ücret alacak bir işçimiz asgari ücretiyle bugün ancak 300 litre benzin alırken, bizi kıskanan, enflasyon altında inim inleyen! Almanya vatandaşı 1.584 euro’luk asgari ücretiyle 1.140 litre benzin alabildiğinden, 

Battı, bitti dedikleri Yunanistan’daki işçi bile asgari ücretiyle 522 litre benzin alabildiğini belirtti.

Ulaşıma zam geldi ama ne taksiciler, dolmuşçular, kamyoncular ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar memnun. Ne de, yılda 3,5 milyar litre mazot tüketen çiftçi memnun diyen Bakırlıoğlu sözlerine şöyle devam etti.

Çünkü akaryakıta gelen her zam, her şeye zam gelmesi demek, her vatandaşın cebinden ek para çıkması demek.

Bakınız, Alaşehirli bir çiftçi Eylül ayında traktörünün 60 litrelik deposunu doldurmak için 37 kilo kuru üzüm satarken, bugün 60 kilo kuru üzüm satmak zorunda.

Akhisarlı bir zeytinyağı üreticisi traktörünün deposunu doldurmak için geçen yıl ocak ayında 13 litre zeytinyağı satarken, bu gün 21 litre zeytinyağı satmak zorunda.