SS 67 Nolu Salihli Motorlu taşıyıcılar Kooperatifi Esameddin Deniz ve  SS 70 Nolu Mersini Köyü Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Oktay Baldan’ı ziyaret eden Bakırlıoğlu Salihli’de kamyoncu esnafı ile bir araya geldi.

CHP İlçe Başkanı Hasan Hüsetyn Namver’in eşlik ettiği ziyarette kamyoncular yaşadıkları sorunları CHP Milletvekiline anlattılar.

Kamyoncular Çok Dertli

Birçoğu baba mesleği olduğu için bu işi sürdürüyor, ama hiç birisi bu mesleği çocuklarına bırakmayı düşünmüyor. Çalıştıracak şoför bulamıyoruz

Kamyoncu olarak çalışmamak daha iyi, daha karlı diyen kamyoncu esnafı çoğu zaman iş çıkıyor ama kazanç olmadığı için gitmiyoruz. Bu durum hem bizi hem de iş aldığımız yerleri zor durumda bırakıyor diyerek yaşadıkları sıkıntılara değindiler.

Kamyonun İşletme Maliyetleri Çok Yüksek.

Ziyarette söz alan kamyoncular

Bir yılda;

Mazot  % 115

Lastik %120

Yedek parça 100-300

MTV %25 zamlandı.

Araç muayenesi 685 lira oldu.

Yurt içi taşımacılık ve nakliye için alınması zorunlu olan K1 ve K2 belgeleri (Kamyon ve Kamyonet ile) fiyatı 20.648 lira olmuş. Belge vize ücreti 993 lira.

Köprü geçişleri ve otobanlar pahalı. İstanbul’a 3, 4  saat  gecikmeyi göze alarak mecburen daha ucuz olduğu için gemi kullanıyoruz.

Sigorta, kasko pahalı, en düşük zorunlu trafik sigorta poliçesi 4 bin liradan fazla, kasko zaten yaptıramıyoruz.

Bunların üst üste koyduğumuz zaman çok ciddi maliyet tutuyor. Bir yıl boyunca kamyona ve devlete çalışıyoruz.

Bakımlarını bile tam yapamıyoruz Allaha emanet gidip geliyoruz.

E fatura sitemini kullanamıyoruz. Akıllı telefonumuz yok ki kullanalım diyerek sıkıntılarını paylaştılar.

Kamyoncuların sorunlarının çözümünün CHP iktidarında olduğunu söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında değişik bölgelerde çalıştay düzenlediklerini ve esnafın sorunlarını bir rapor haline getirdiklerini hatırlattı.

Nakliye Fiyatının Artması Her Şeye Zam Demek

Bakırlıoğlu yaptığı konuşmada, bu şartlar altında esnafa hak vermemek mümkün değil. Burada mağdur olan sadece kamyoncular değil, artan mazot ve diğer giderler yüzünden nakliye fiyatları yükseliyor. Bu da doğal olarak her şeye zam gelmesine neden oluyor.

Hem kamyoncular hem de vatandaş bu yükün altında eziliyor.

Kamyoncu esnafının kullandığı mazottan vergi alınmaması, sigorta, araç muayene ve belge fiyatlarının düşürülmesi gerekmektedir ifadelerine yer verdi.