CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, meclisteki bütçe görüşmelerinde komisyonda başka bir teklife borçlanma yetkisini artıran madde eklendiğini söyledi.

Bakırlıoğlu yaptığı açıklamalarda; "Bütçe Mecliste görüşülürken, gece yarısı operasyonuyla Komisyonda başka bir teklife borçlanma yetkisini artıran madde eklediler.

Harcamaları ve borçlanmaları bütçede düşük gösterip, sonradan ek borçlanma yetkisi almak devletin kaynaklarını nasıl har vurup harman savurduklarını gösteriyor.

Çıkarılan maddeler, eklenen korsan maddeler ile ilgili ilgisiz birçok konuyu Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşmek zorunda kaldık

Adı Elektrik Piyasası Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olan teklife gece 2’de verdikleri kabul ettikleri önerge ile 2022 yılı için borçlanma limitini 200 milyar lira artırdılar.

Kendi hazırladıkları bütçeye güvenmedikleri için bütçe mecliste daha kabul edilmeden borçlanma yetkisi almak Cumhurbaşkanlığı sisteminin nasıl çöktüğünü gösteriyor.

Aslında Plan ve Bütçe komisyonu görev alanına giren konuyu biz Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşmek zorunda kaldık.

Bundan ne teklifin imza sahipleri ne de komisyon üyeleri bilgi sahibi değildi. Emredersiniz denildi ve AKP-MHP oylarıyla kabul edildi.  

Bütçe kanunuyla tanınan borçlanma limiti 278 milyar liraydı.

Bu rakam Hazine ve Maliye Bakanının yüzde 5 artırma yetkisiyle 292 milyara çıkıyordu.

Komisyonda kabul edilen önerge ile 200 milyar daha ekleyince borçlanma limiti 492 milyar liraya yükseliyor. Böylece borçlanma yetkisi yüzde 68 artırılmış oldu.

Tam bir öngörüsüzlük. Çünkü 2022 yılında iki defa bütçe yaptık. Yetmemiş ek borçlanma yetkisi istiyorlar. Hesap iyice şaşmış.

Kasım ayı bütçesi rakamları açıklandı.

Ocak-kasım dönemindeki bütçe açığı sadece 20 milyar. Bu dönemde Hazinenin nakit gerçekleşmelerine göre Ocak-Kasım döneminde net 350 milyar borçlanmışlar ve Meclisin verdiği yetkiyi zaten aşmışlar. 120 milyarlık bütçe açığının finansmanı için 492 milyar lira net borçlanmaya gitmek istiyorlar.

Amaç, seçimden önce har vurup harman savuracak için şimdiden borçlanmayla para bulmak.

Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için gelecek iktidara adeta bir enkaz bırakmak istiyorlar.

Fakat halkımızın desteği ile biz bunun altından kalacak kabiliyete ve güce sahip olacağız.

Bu kanun teklifindeki asıl niyette ortaya çıkmış oldu.

Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasına ilişkin maddeyi geri çekerek kamuoyunun tepkisini bertaraf edip, özelleştirilen limanların sözleşme sürelerini 49 yıla çıkaran madde ile gece yarısı korsan bir önergeyle borçlanma yetkisini yüzde 68 artıran maddeyi komisyondan geçirmek." ifadelerini kullandı.