CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda enflasyonunun iftar sofralarını olumsuz etkileyeceğini belirtti. Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında yüzde 72'lik gıda enflasyonu ile öne çıktığını ifade eden Bakırlıoğlu, bu durumun özellikle dar gelirli, asgari ücretli ve emekliler için büyük bir geçim sorunu olduğunu vurguladı.

Gıda enflasyonunun resmi enflasyondan daha yüksek olmasının, özellikle yoksul kesimi olumsuz etkilediğini belirten Bakırlıoğlu, gıda fiyatlarının aşırı artışının yoksul kesimi olumsuz etkilediğini ve geçim sıkıntısı yaşanmasına neden olduğunu ifade etti. Ramazan öncesinde tereyağı, peynir, süt, ve kuzu eti gibi temel gıda ürünlerindeki artışları dikkat çeken Bakırlıoğlu, vatandaşların bu yıl iftar ve sahur sofralarında eski çeşitliliği yakalayamayacaklarını dile getirdi.

Ayrıca, TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyonun yüzde 67'yi geçtiği ve gıda enflasyonunun yüzde 71,12 olduğu bilgisini paylaşan Bakırlıoğlu, önümüzdeki 3 ay içinde enflasyonun artmaya devam edeceği ve Merkez Bankası'nın yılsonu enflasyon hedefini tutturmasının zor olduğunu öne sürdü. Dolar kurundaki artışın akaryakıt fiyatlarına ve genel olarak fiyatlarına yansıyacağını belirten Bakırlıoğlu, bu durumun enflasyonun daha da artmasına neden olacağını ifade etti. Bakırlıoğlu, seçim sonrasında enflasyonun yüzde 100'e yaklaşabileceğini ve Merkez Bankası'nın açıkladığı yılsonu enflasyon hedefini tutturmanın zor göründüğünü söyledi.