Emekli vatandaşların et fiyatlarındaki artış nedeniyle yaşadığı sıkıntılar TBMM gündeminde tartışılıyor.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu'nun verdiği önergeyle, et fiyatlarındaki ani yükselişin nedenleri araştırılacak. Önergede, son bir yılda et fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde arttığı, hayvan varlığının azaldığı ve ithalatın hız kesmeden devam ettiği belirtildi. Bakırlıoğlu, et fiyatlarındaki artışın özellikle emeklileri zor durumda bıraktığını vurgulayarak, "Emekli zifiri karanlıkta kuyruk çilesi çekerken; Diyanet İşleri Başkanı altıncı makam aracı derdinde" dedi.

Önergede, ocak ayında dana ve kuzu eti fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100'ün üzerinde arttığı ve etin kilosunun 600 lirayı geçtiği ifade edildi. Bakırlıoğlu, vatandaşların daha ucuz et alabilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruklara girdiğini, bu durumun özellikle emeklileri olumsuz etkilediğini dile getirdi. Ayrıca, yüksek yem fiyatları nedeniyle üreticilerin zarar ettiğini ve hayvan popülasyonunun her geçen yıl azaldığını belirtti.

Bakırlıoğlu, hayvan varlığında yaşanan düşüşün, iktidarın canlı hayvan ithalatını artırmasından kaynaklandığını ifade etti. Geçen yıl yüzde 561 artışla 1 milyar 195 milyon 977 bin dolarlık canlı hayvan ithalatı yapıldığını ve 2024 yılında 600 bin baş besilik sığır ithalatının planlandığını aktardı.

Önergede, hayvan varlığının azalması, hayvancılık sektörünün yaşadığı sorunlar ve et fiyatlarındaki yükselişin nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulması talep edildi.