CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu; "Merkez Bankasının enflasyon tahminini yüzde 58’e yükseltmesiyle emekliler enflasyon altında ezilmeye mahkum edilmiş oldu." dedi.

Bakırlıoğlu; "Ocak ve mayıs ayında yıllık enflasyon tahminini yüzde 22,3 olarak açıklayan Merkez Bankası son olarak 2023 enflasyonunun yüzde 58 olacağını açıkladı.

Bu kadar fark kurumun siyasi iktidarın vesayeti altında olduğunun en büyük göstergesidir. Yüzde 160’lık bir yanılma kuruma olan güveni de sarsmaktadır.

Yılsonunda gerçek enflasyonun yüzde 58’den çok çok daha fazla olacağını şimdiden söylemek mümkün.

Bu durumda toplumun tüm kesimleri gibi emekliler de büyük zarar görecek.

Maaşı 7.500 liranın üzerinde olan emeklilere yüzde 25 zam verildi.

Kök maaşı, yüzde 25 artışla 7.500 liranın altında kalan emekliler ise zam alamadı.

TÜİK tarafından 6 aylık enflasyon yüzde 19,77 olarak açıklanmıştı. Merkez Bankasına göre 2023 Temmuz-Aralık döneminde emeklinin yediği, içtiği, tükettiği her şeye yüzde 31,9 daha zam geleceğini gösteriyor.

Bu durumda hiç zam alamayan ve yüzde 25 zamma mahkum edilen emekliler ay sonunu getiremiyorlar, yılsonunu nasıl getirecekler?

Akaryakıta gelen zamlar, döviz kurunun yükselmesi zaten iğneden ipliğe zam dalgasına neden oldu.

Verilen üç kuruş zam zaten geldiği gibi gitti.

Bakın AKP iktidara geldiğinde en düşük memur emekli maaşı, asgari ücretin iki katıydı.

En düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı asgari ücretin üzerindeydi.

Bugün Asgari ücret 11.402 lira, en düşük emekli maaşı 7.500 lira.

CHP olarak her zaman söylediğimiz gibi, en düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır.

Bu şartlar altında yaz döneminde Meclisin çalışması gerektiğini söyledik. Fakat olmadı. Ekim ayında Meclis açıldığında ilk işimiz emeklilere seyyanen zam verilmesi olmalıdır.

Ek bütçe görüşmeleri sırasında enflasyonun tahinlerden kat kat daha fazla olacağını söyledik. Çünkü KDV ve ÖTV gelirlerindeki artış, enflasyonun en önemli habercisiydi.

İktidar yılsonunda enflasyonun yüksek olacağını biliyordu. Sadece enflasyonu düşük göstererek emekli maaş artışlarını yüzde 25 ile sınırlı tuttular, bazıları hiç zam alamadı. Emekli zamlarından sonra enflasyon tahminini yükselttiler.

Bir taraftan ÖTV artırıyorsunuz, KDV artırıyorsunuz, yeni ek vergiler getiriyorsunuz, harçlar getiriyorsunuz, öbür taraftan bu kur korumalı mevduattan ciddi paralar kazananlardan vergi almayacaksınız, sonra enflasyon yüzde 22,3 olacak.

Yani faturayı gene bu ülkenin emekçilerine, emeklilerine, bu ülkenin sabit gelirlilerine yıkacaksınız. Enflasyonun düşmesini bekleyeceksiniz. Buna kendileri bile inanmadılar ki enflasyon tahminini yüzde 160 artırarak, yüzde 58’e yükselttiler." dedi.