CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye'de et ve canlı hayvan ithalatının sürekli arttığını belirtti. Yüksek yem ve saman fiyatları nedeniyle zor durumda olan hayvancılık sektörü hakkında konuşan Bakırlıoğlu, hükümetin çözüm olarak ithalata yönelmesinin başka çare bırakmadığını ifade etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Bakırlıoğlu, 2018'de kırılan ithalat rekorlarına değindi ve eski Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'paramız var ki alıyoruz' sözlerini hatırlattı. O dönemde canlı hayvan ithalatının 1 milyar 767 milyon dolar, et ve et ürünleri ithalatının ise 325 milyon dolar olduğunu söyledi.

2024 Yılında Yeni Bir Rekor Bekleniyor Mu?

2023 yılında hükümetin ithalata daha fazla yönelmesiyle, ithalatın bir önceki yıla göre 7 kat artarak 1 milyar 195 milyon dolara çıktığını açıklayan Bakırlıoğlu, 2024 yılında daha da artış olabileceğini öne sürdü. 2024 yılının ilk üç ayında canlı hayvan ithalatının 173 milyon dolara ulaştığını, et ürünlerinde ise durumun daha vahim olduğunu belirtti.

Et Fiyatları ve Dar Gelirliler Üzerindeki Etkisi

Bakırlıoğlu, dar gelirlilerin et tüketiminden uzak kaldığını ve fiyatların giderek arttığını dile getirdi. Kuşbaşı ve kıyma fiyatlarının sırasıyla 724 TL ve 660 TL'ye yükseldiğini, asgari ücretin ve emekli maaşlarının yetersiz kaldığını ifade etti. Et ve Süt Kurumu'nun fiyatlarına yapılan %25'lik zam ile dar gelirlilerin durumunun daha da zorlaştığını vurguladı. Yanlış tarım politikalarının hayvancılığı yok olma noktasına getirdiğini sözlerine ekledi.