6 Haziran 2023 tarihinde Kabine toplantısı sonrası TMO buğday ve arpa alım fiyatlarını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan "Üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir" dedi. 

Yapılan bu açıklama sonrası hasat dönemi yaklaşan buğday ve arpanın bölgemizde alımıyla ilgili görüşmelere başlayan Başkanımız Ahmet AKBUĞA “Üreticilerimiz birkaç gün içerisinde hasata başlayacaklar. İlçemizde TMO’ nun alım noktası bulunmaması sebebiyle randevu alan üreticilerimizi TMO, Manisa merkezine yönlendirmektedir. Bu konuda üreticilerimiz, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Toprak Mahsulleri Ofisi, Milletvekillerimiz ve bölgemizdeki tüccarlar ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda Akhisar’ da alım için gerekli altyapının oluşturulması için çalışmaktayız. Önceliğimiz uygun bir depolama alanının bulunması ve ardından gerekli araç gerecin temini olacaktır. Üreticilerimiz ile yaptığımız görüşmede Manisa Milletvekilimiz Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU’ nu da ağırladık, kendisi de bu konuya oldukça önem vermektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla verilen üretim prim desteği konusuna değinen Başkanımız Ahmet AKBUĞA ”Bakanlığımız tarafından ÇKS’ ye kayıtlı üreticilerimize buğdayda 1.000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat üretim primi desteği verileceği açıklandı. Bu sene diğer senelerden farklı olarak prim desteği sadece TMO’ ya satış yapan üreticileri değil, diğer piyasa aktörlerine satış yapan üreticileri de kapsayacağı açıklamalar arasında yer alıyor” dedi.

Üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir sezon dileyen Başkanımız Ahmet AKBUĞA, üreticilerimiz için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri gerçekleştirdiklerini en kısa zamanda karşılık bulması için çabaladıklarını dile getirdi.