CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi rakamlarını değerlendirerek Türkiye'deki konut fiyat enflasyonunun, Avrupa Birliği'nde (AB) en fazla konut fiyat enflasyonuna sahip 12 ülkenin yıllık enflasyon rakamlarının toplamından daha yüksek olduğunu ifade etti.

Bakırlıoğlu, Ekim ayında konutlardaki yıllık enflasyonunun yüzde 89,2 olduğunu belirtti. Bu açıklama sonrasında yaptığı değerlendirmede, AB ülkelerinde ortalama konut fiyat enflasyonunun yüzde -1,1 olduğunu ve konut fiyatlarının düştüğünü vurguladı.

Konut fiyat enflasyonunun en fazla arttığı ülkelerin başında yüzde 13,7 ile Hırvatistan, yüzde 10,7 ile Bulgaristan ve yüzde 10,1 ile İzlanda geldi. Türkiye'deki konut fiyat enflasyonunun ise AB ülkelerinin toplamından daha yüksek olduğunu belirten Bakırlıoğlu, Türkiye'de bu oranın yüzde 89,2 olduğunu kaydetti.

Bakırlıoğlu'nun açıklamalarına göre, Türkiye'deki ev fiyatları son üç yılda büyük bir artış gösterdi. 100 metrekarelik bir evin fiyatı, 2020 yılında 361.000 TL iken, 2023 yılı Eylül ayında 2.911.000 TL'ye yükseldi. Bu artış, özellikle büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının daha da yüksek olduğu belirtildi.

Konut kredisi faiz oranlarının artması ve bankaların kredi kısıtlamaları nedeniyle ipotekli konut satışlarında ciddi düşüş yaşandığına dikkat çeken Bakırlıoğlu, Türkiye'nin büyük bir barınma krizinin eşiğinde olduğunu ifade etti. Milletvekili, düşük faizli konut kredisi ve uygulamaya geçirilmeyen "ilk evim kredisi"nin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, bu krizden öğrenciler ve dar gelirli vatandaşların olumsuz etkilendiğini söyledi.