6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM, geçtiğimiz hafta itibariyle çalışmalarına tekrar başladı.

Depremden önce Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Yapılandırma Kanunu bu hafta Meclis Genel Kurulunda görüşüldü ve kabul edilerek yasalaştı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN KAPSAMLI YAPILANDIRMASI

AK Parti Manisa Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasına ve uygun şartlarda ödenebilmesine imkan sağlayan Kanun üzerine açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yakınlarına başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerek başlayan Aydemir, sonrasında yapılandırma kanununa ilişkin detayları paylaştı.

‘Kanuna göre 31/12/2022 tarihinden önceki dönemlere ait olan vergi, prim, idari para cezası, öğrenim kredileri, trafik cezaları gibi borçlar için yeniden yapılandırma imkanı sağlıyoruz.’ Diyen Aydemir, bu kanunda daha önceki yapılandırma kanunlarından farklı düzenlemelerin olduğunu belirtti.

Daha önce yapılandırma kapsamına girmeyen, adli para cezaları, üst kurul cezaları, sigara cezaları gibi cezalar da bu kanun kapsamında yapılandırılabileceğini ifade eden Aydemir, bu açıdan Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı yapılandırma paketinin olduğunu söyledi.

VADE 48 AY

Aydemir: ‘bugüne kadar çıkarılan yapılandırma yasalarında kesinleşmiş borçlar en fazla 36 ay yani 3 yıla kadar taksitlendirilebiliyordu. Taksitler ise 2 ayda bir 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeniyordu.

Bu Kanunda vade 4 yıla yani 48 ay'a çıkarılıyor. Borçlular, kesinleşmiş borçlarını bu düzenleme kapsamında 48 ay'a kadar taksitlendirebilecek ve 48 eşit taksitte ödeyebilecekler. Bu son derece önemli ve borçlular lehine bir değişiklik.

Yapılandırmada vadenin 48 ay'a uzaması ve 48 eşit taksite çıkması, bir takvim yılı içerisindeki taksit atlatma sayısını (ödememe) da, 2'den 3'e çıkarmaktadır.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Yİ-ÜFE oranı aylık 0,75 olarak dikkate alınacak, bu da yıllık %9 oluyor.’ Dedi.

BAŞVURU VE ÖDEMELER

Yapılandırma için başvuruların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar, ilk taksit ödemelerinin ise 30 Haziran 2023 tarihine kadar olacağını söyleyen Aydemir; borçların peşin ödenmesi halinde ise hesaplanan Yİ-ÜFE oranının %90’ı silineceğini, idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde anaparanın da %25’i silineceğini ifade etti.

2 BİN LİRA ALTI BORÇLAR SİLİNECEK

Aydemir: ‘Vergi dairelerine olan ve vadesi 31 Aralık 2022 tarihinden (bu tarih dahil) önce olduğu halde 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmemiş olan ve tüm vergi daireleri itibariyle borç aslı ve cezası, gecikme zammı, gecikme faizi, idari para cezası toplamı 2 bin TL ve altında olan borçların silinecek.

Borçların silinmesi için vergi dairelerine başvuru yapmaya gerek bulunmuyor, vergi daireleri bu borları kendisi silecek, yasal takibe geçmeyecek.’ Dedi.

TEKLİFTEKİ DİĞER DÜZENLEMELER

Aydemir Kanunda yer alan diğer düzenlemelere değindi. Kanuna göre;

Dava açma süresi geçmemiş ya da dava safhasındaki alacaklar ile inceleme aşamasındaki alacaklar da yapılandırılabilecek.

Mükellefler isterlerse 2018 ila 2022 yıllarına arası dönemlere ilişkin olarak vergi ve matrah artırımında bulunabilecekler.

İşletmelere kanunda belirtilen şartlar dahilinde kayıtlarını düzeltme imkanı sağlanıyor.

Hali hazırda 75 bin lira olan Gelir Vergisi Kanunundaki Genç Girişimci Kazanç İstisnasının 150 bin liraya çıkartılarak bu istisnanın her yıl Gelir Vergisi ikinci dilimine paralel olarak yeniden değerleme oranında artırılması sağlanıyor.

Öğrenim kredilerinde gecikme zamlarını silinecek.

Bazı şartlarda ehliyet ceza puanlarının silineceğini ve kişilerin ehliyetlerini alabilecekler.

Kanunun kısa sürede Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

AFET YENİDEN İMAR FONU

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören şehirlerimizin tekrar ayağa kaldırılmasında kullanılmak üzere Fon kurulmakta. Fonun kuruluşuna ilişkin Kanun Teklifi önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü.

AK Parti Grubu adına konuşma yapan Uğur Aydemir Fonun amacı ve kapsamına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aydemir; ‘10 maddeden oluşan Kanun Teklifimiz ile depremden zarar gören 11 ilimizin altyapısı ve üstyapısıyla yeniden ayağa kaldırılması ve buralardaki gerekli çalışmaların finansmanı için bir fon kuruyoruz. Bu fon, Hazine ve Maliye Bakanlığımıza bağlı olacak. Toplanacak bağış, yardım, hibe, diğer finansman ve kaynaklar bu fonda birleştirecek. Bu fon tarafından da afet ile ilgili harcanmak üzere kurum ve kuruluşlara aktarılacaktır.’ Dedi.

Kentsel Dönüşüm

Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğunu ifade eden Aydemir, ‘Deprem öncesi tedbirlerimizi hem devlet hem de millet olarak bir an önce almalıyız. Bu kapsamda depreme karşı dayanıksız olan binaları bir an önce yenilemeliyiz,’ diyerek kentsel dönüşüm için topyekün bir seferberlik çağrısında bulundu.