İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 11. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, sektörü bir kez daha buluşturdu. Fuarın gözdesi yine Akhisar standı oldu. Akhisar Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın açtığı iki stant, fuar boyunca ziyaretçi akınına uğradı. Pasaport Pizza’nın fuara özel zeytinli pizzaları ise lezzet severlerden tam not aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da Akhisar stantlarını ziyaret ederek zeytinyağı tadımı yaptı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Başkan Tugay’a günün anısına hediye takdim etti.

Alhat, Türkiye’nin dört bir yanından bu yıl olumlu haberler aldıklarını belirtti. Zeytin bölgelerinde harika bir çiçeklenme yaşandığını vurgulayan Alhat, "Geçen sezon, dünya genelindeki kuraklık nedeniyle büyük bir rekolte düşüklüğü yaşanmıştı ve bu durum zeytinyağı fiyatlarının aşırı yükselmesine neden oldu. Ancak bu yıl, halkımızı memnun edecek bir sezon geçireceğiz. Çiftçimiz de bolluk ve bereketle kazanacak. Bu hepimiz için umut verici," dedi.

Prim Desteği Artmalı
Çiftçilerin uzun yıllardır prim desteği konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Alhat, "Uzun zamandır zeytin ve zeytinyağı primleri gerçeklerle örtüşmüyor. Artan maliyetlere karşı emek veren çiftçimizin bu durum belini büküyor. Özellikle bu sezon prim desteği konusunda hassasiyet bekliyoruz," diye konuştu.

Etiketi Dikkatli Okuyun
Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın, "Zeytin ve zeytinyağında sektörel sorunların aşılması, sektörün büyümesi ve tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması için mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyuluyor," dedi. Alkın, "Türkiye’de marketlerde satılan zeytinyağları güvenle kullanılabilir. Ancak market dışındaki ürünlerde tüketicilerimiz etiketleri dikkatli okusun ve gerektiğinde Alo 174’ü arayarak kontrol edilmesini istesinler," uyarısında bulundu.

Tanıtıma Devam
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sami Karaoğlan, Olivtech’in sektördeki en önemli buluşma noktası olduğunu söyledi. Karaoğlan, "Türkiye’nin önde gelen üretim merkezi Akhisar’ımızı bu fuarda en güzel şekilde temsil ediyoruz. Fuarlar, firmaların tanıtım yapmaları ve ihracatı artırmaları için çok önemli. Biz de bu fuar organizasyonlarımızla şehrimizin firmalarını potansiyel alıcılarla buluşturarak, Akhisar zeytininin daha katma değerli bir şekilde değerlendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz," dedi. Coğrafi işaret tescili konusunda da büyük yol aldıklarını belirten Karaoğlan, Akhisar'a özgü Domat ve Uslu tipi zeytinlerin coğrafi işaretlerinin alındığını ve bu işaretlerin yaygın kullanımını sağlama konusunda üreticilerin hassas olduğunu ifade etti.

Editör: Mustafa Özdemir