MHP Manisa 2. Sıra Milletvekili Adayı Ali Uçak, Manisa'da işsizliği ortadan kaldırmak için tarım ihtisas organize sanayi bölgelerinin hızla artırılması gerektiğini söyledi.

Bu konuda bazı projelerin olduğunu ve milletvekili seçilmesi durumunda bunların hayata geçmesi için mücadele edeceğini vurgulayan Uçak, tarımı ve tarımsal sanayiyi geliştirerek 5 yıl içinde işsizliği ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Manisa genelinde adım atmadık yer bırakmayan ve gittiği her yerde coşkuyla karşılanan MHP Manisa 2. Sıra Milletvekili Adayı Ali Uçak, toprağa ve üretime yönelik projelerini hayata geçirmek için Meclis yolunda vatandaştan destek istiyor. Manisa'yı bereketli geniş toprakları ve çalışkan insanıyla 5 yıl içinde tarımın merkezi yapmayı vaat eden Uçak, modern tarım uygulamalarının yanı sıra tarıma dayalı sanayileşmenin de hızla yaygınlaşması için çalışacağını vurguladı. Uçak, "İnşallah tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin sayısını artırarak işsizlik sorununun kökünü kazıyacağız" dedi.

GENÇLER ÜRETİMDEN UZAKLAŞMAMALI
Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu ve bu durumun beraberinde köyden kente göçü hızla artırdığını anlatan Uçak, "Gençlerimizin ata topraklarından uzaklaşmaması gerekiyor. Eger toprak doğru işletilir, modern tarım yapılır ve çiftçi üretimden para kazanırsa zaten göçün önüne büyük oranda geçebiliriz. Bir de üretimin yapıldığı bölgelerde tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri oluşturursak, üretimde istihdam edilemeyen gençlerimizi buraya kanalize ederiz. Böylelikle hem büyük sanayi kentlerine göçün önüne geçmiş oluruz hem de üretimin yapıldığı bölgelerimiz her anlamda kalkınır" diye konuştu.

ÜRÜNLERİN KATMA DEĞERİ ARTACAK
Manisa'nın tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda çok uygun bir bölge olduğunu kaydeden Uçak, "Bizim amacımız gençlerimizin kendi köylerinde veya ilçelerinde en iyi şartlarda geçinmelerini sağlamak. Topraktan en iyi kazancın elde edilmesi için gerekli tüm alt yapıyı oluşturacağız. Maliyeti düşürecek, sulamada verimliliği artıracak, ürünlerin katma değerlerini artıracağız. Katma değeri artırmak için ürünlerimizi işleyip pazarlamamız gerekiyor. Tarım ihtisas organize sanayi bölgeleriyle hem tarım ürünlerinin katma değeri artırmış olacağız, hem de tarımda istihdam edemediğimiz gençlerimizi buralara kaydıracağız. Ayrıca gençlerimiz üretimden de uzaklaşmamış olacak" ifadelerini kullandı.

TARIM OSB PROJELERİ HAYATA GEÇECEK
Akhisar'daki Zeytin İhtisas OSB'nin bu konuda başarılı bir örnek olduğunu belirten MHP Milletvekili Adayı Uçak, "Hükümetimiz bu konuya çok önem veriyor. Bu anlamda Manisa'da Alaşehir Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Yuntdağı Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Soma Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Kula Deri İhtisas OSB, Kırkağaç Gıda İhtisas OSB gibi proje çalışmaları var. İnşallah milletvekili seçildiğimizde önceliğimiz bu projelerin hayata geçmesi ve Manisa'mızın bu alanda çok büyük kazanımlar elde etmesidir. Doğru politikalar ve uygulamalarla gençlerimizi toprağa, üretime küstürmeyecek, işsizlik sorununun böylece önüne geçmiş olacağız" dedi.

SON 30 YILDA KIRSALIN YARISI KENTE GÖÇ ETTİ
Bu projlerin hayata geçmesiyle birlikte yaşanan göçün tersine döneceğine işaret eden Uçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "1990 yılında Manisa'da köylerde ve kentlerde yaşayan nüfus oranı yarı yarıyaydı. Gelinen 33 yılda kırsal nüfus oranı yüzde 25’lere kadar düşmüş. Bugün nüfusun yaklaşık yüzde 75’i kentte, yüzde 25'i kırsalda kalmış. Yani kırsaldaki nüfusun yarısı 30 yılda köylerden kentlere göçmüş. Eğer tarımı cazip hale getirebilseydik, tarımsal sanayiyi geliştirebilseydik bu tablo yaşanmazdı.

KIRSALDAN KENTE GÖÇ TERSİNE DÖNECEK
Son 10 yılda Demirci ilçemizin nüfusu 49 binden 37 bine, Gördes ilçemizin nüfusu 30 binden 26 bine, Kırkağaç ilçemizin nüfusu 45 binden 37 bine, Kula ilçemizin nüfusu 46 binden 43 bine ve Selendi ilçemizin nüfusu 22 binden 16 bine kadar düşmüş. Buna karşılık Manisa merkezdeki Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerimizin toplamı son 10 yılda 356 binden 434 bine yükselmiş. Demek ki kırsal mahallelerimizde ve karasal iklimin yaşandığı uzak ilçelerimizde gençlerimiz bir gelecek görememiş, şehir merkezine göç etmiş. Bu tabloyu inşallah en kısa zamanda tersine çevireceğiz."