Akhisar'da faaliyet gösteren eczane teknisyenleri, bir eczanenin başvurusu sonucu değiştirilen çalışma saatlerine tepki gösterdi. 9 Eylül 2023 Cumartesi günü saat 10.00'da Akhisar Belediyesi önünde toplanan teknisyenler, yaklaşık 79 eczanenin çalışanları olarak değişikliğe karşı bir araya geldi ve tepkilerini dile getirdi.

Toplantıda, Eczane Teknisyenlerinden Ayşegül Oska tarafından okunan bir metinle tepkilerini dile getiren teknisyenler, çalışma saatlerinin değişmesi nedeniyle yaşadıkları sorunları ve taleplerini açıkladılar.

Metinde şu ifadeler yer aldı: "Bizler; sağlık emekçilerinin en önemli kolu olan eczane çalışanları olarak yegane amacımız Akhisar halkına en iyi şekilde hizmet etmektir ancak son günlerde gerçekleşen talihsiz olaylar neticesinde huzurlu bir şekilde yürüttüğümüz çalışmalarımız sekteye uğramış bu yüzden bugün burada bu açıklamayı yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır."

"Eczane çalışanları olarak çalışma saatleri ve iş yükü oldukça fazladır. Tüm zorluklara rağmen büyük bir şevkle çalışma hayatımızı sürdürüyoruz. Ancak tüm haftanın yorgunluğunu üzerimizden atmamızı, çocuklarımızla vakit geçirmemizi ve sosyal hayata katılmamızı sağlayan cumartesi tatil günümüz elimizden alınmıştır."

"Bu durumun yaşanmasından önce tüm eczane çalışanları için adil bir yönetim ortaya koyan ve bizi her zaman destekleyen Manisa Eczacı Odası yönetimine tüm eczane çalışanları adına teşekkür ederiz."

"Yasalarda belirlenen haftalık 45 saatlik çalışma süresinin ve yıllık fazla çalışma süresi olan 270 saatin üzerine çıkartılan çalışma saatlerini kabul etmemiz mümkün değildir."

"Tüm eczane çalışanları adına yetkililere sesleniyoruz; alınan karar neticesinde cumartesi gününün bizler için iş günü olarak eklenmesi adil bir karar değildir. Bu karar nedeniyle daha fazla çalışarak daha fazla yorulacağımız için hastalarımızla olan sağlıklı iletişimimiz bozulacaktır."

"Lütfen aldığınız kararı gözden geçirin ve hem sağlık sisteminin hem de bizlerin huzurlu bir şekilde işleyişinin devam etmesini sağlayın. Tatil ve dinlenme haklarımızın korunması için gerekli adımları atın."

"Değerli eczacımızın açtığı dava sonucu elimizden alınan cumartesi tatil günümüzün bir an önce bizlere iade edilmesini talep ediyoruz. Unutmayın, bizler de sizler gibi insanız ve toplumsal yaşam içinde bir anne ve bir baba rolünü üstleniyoruz. Bizlerin de mutlu ve huzurlu yaşam hakkımızı hatırlayınız. Saygılar."

Eczane teknisyenlerinin bu açıklamaları, çalışma koşullarının ve çalışma saatlerinin sağlık emekçileri için önemini vurguluyor ve taleplerini dile getiriyor. Bu gelişmeler, eczane sektöründeki çalışanların haklarını koruma mücadelesini yansıtıyor." ifadeleri kullanıldı.

Editör: Mustafa Özdemir