ÖZEL HABER | Türkiye’de en fazla zeytin ağacının bulunduğu Akhisar’da hasat sezonu başladı. 

Türkiye’de bulunan 200 milyon zeytin ağacının 25 milyonunu barındıran zeytin üretiminde ilk sırada yer alan Akhisar’da zeytin hasadı başladı.

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde en önemli merkezlerden birisi olan, 25 milyon ağaç varlığıyla zeytin üretiminde ilk sırada yer alan Akhisar’da geleneksel yöntemlerle hasat başladı. 

Akhisar’ın Sünnetçiler Mahallesi’nde zeytin üreticisi Beyhan Ünsal, sezonun başladığını belirterek, “Domat ve uslu zeytinde hasada başladık. Ortalama kilogram fiyatı 10 TL’ye gidiyor. Girdi maliyetlerimiz neredeyse yüzde 300 arttı. Bu nedenle domat zeytinin ortalama fiyatının 15-20 lira olmasını bekliyoruz. Bu yıl havaların kurak olması nedeniyle de zeytinler küçük. Kuraklık nedeniyle bu yıl suyumuz da az olunca zeytin taneleri daha da küçüldü. Bu da rekolteyi etkiler” diye ifade etti.

ÇAY PARASINA ZEYTİN ALINIYOR

Ünsal; “Çiftçi olarak girdi maliyetlerimiz neredeyse yüzde 300 arttı. Mazot, bakım, işçilik maliyetleri derken neredeyse zarar eder duruma geldik. Tüccarlar kendi aralarında anlaşıyor, fiyatlar aşağıya çekiliyor. Çiftçinin kaderiyle oynanıyor. Girdi maliyetleri artmasına rağmen mahsul satış fiyatları artmadı” dedi.

NUMARA FİYATLARI

Şuan güncel olarak domat zeytinde duble 18 TL’den, 1 numara 16 TL’den, 2 numara 13 TL’den, 4 numara 11 TL’den, 5 numara 10 TL’den yağlık domat zeytin 7 TL’den alıcı buluyor. 

Uslu zeytin ise, 5 numara 10 TL’den, diğer boylar 13 TL’den, yağlık uslu zeytin ise 8 TL’den piyasada alıcı bulduğu öğrenildi.

Domat ve uslu tipi zeytin hasadının ardından ise Edremit ve Trilya tipi zeytinlerin hasadı başlayacak. 

4321