Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akhisar Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen "Zeytin Budama Kursu" tamamlandı. Yoğun ilgi gören kurs, Halk Eğitim Merkezi eğitim salonunda gerçekleştirildi ve 12 gün (48 saat) süren eğitim, ilçe tarım müdürlüğünün konusunda uzman teknik personeli tarafından verildi.

Kurs kapsamında; işçi sağlığı ve güvenliği, zeytin yetiştiriciliği, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri, sulama teknikleri, gübreleme, zeytinde uygun çeşit seçimi ve budama teknikleri gibi konularda bilgiler aktarıldı. Eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. İlk aşamada kursiyerlere teorik bilgiler verilirken, diğer etapta zeytin bahçesinde uygulamalı budama teknikleri anlatılarak pratik eğitim sağlandı.

Düzenlenen kursun son gününde Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ve Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, kursiyerlere Büyükşehir Belediyesi'nin hediyesi olan koruyucu malzemeleri ve sepetleri dağıttı. Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akhisar Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleşen tarımsal kursların devam edeceği bildirildi. Eğitim talebinde bulunmak isteyen vatandaşların Akhisar Halk Eğitim Merkezi'ne kimlikleri ile başvurmaları gerektiği belirtildi.

Zeytin budama kursunun amaçları arasında, zeytin ağaçlarının gelişim kuvvetlerini belirlemek, zamanında ve uygun teknikle budama yapmak, zeytin ağaçlarına şekil vermek, ürün budaması ve gençleştirme budaması yapmak yer alıyor. Program, kursiyerlere zeytin ağaçlarında budama becerileri kazandırmayı amaçlıyor.