Akhisar Kayalıoğlu Mahallesi’nde zehir atılıp, içlerinde sahipli hayvanların da bulunduğu çok sayıda kedi ve köpeğin saatlerce kan kusarak canice öldürülmesine ilişkin Manisa Valiliği tarafından soruşturma başlatıldı.

Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu Başkanı Nihal Kasa yaptığı yazılı açıklamada, “Akhisar Kayalıoğlu Mahallesi’nde zehir atılıp, içlerinde sahipli hayvanların da bulunduğu çok sayıda kedi köpek saatlerce kan kusarak canice öldürüldü. Zehirleme adli suç olduğu halde bedenlerinde zehir olan bu hayvanların veteriner denetiminde tarım müdürlüğüne de bilgi verilerek özel koşullarda alınıp otopsi yapıldıktan sonra gömülmesi gerekirdi. Bu işlemler niçin yapılmadı ve hayvanlar niçin kaçırılır gibi acele ile temizlik ekiplerince çöp arabası ile toplandı? Hayvanları Koruma Kanunu ile adli suça konu eylemlerde Tarım Müdürlüklerince adli işlem başlatılması hususları hükme bağlanmış olmasına rağmen Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri olay günü hiçbir işlem yapmamış, olay yerine dahi gelmemiştir. Kamuya ait açık alanda, geniş bir bölgeye gıdalara ZEHİR karıştırılıp, kasten dağıtılmasına ilişkin, TCK’nun ‘Kamu Sağlığına Karşı İşlenen suçlar; Zehirli Madde Katma Suçu’ndan ayrıca adli işlem başlatılmasını talep ediyoruz. Yasaları ihlal etmesinin yanında ciddi bir vahşet olan bu durumun sorgulanmasının ve suçlular hakkında cezalandırma işleminin yapılmasının, vicdani bir görev olarak da kabul edileceğine inanıyoruz” dedi.

Valilik soruşturma başlattı

15.10.2022 tarihinde çeşitli basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan Akhisar İlçesi Kayalıoğlu Mahallesinde hayvanların zehirlendiği haberleri ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Yürütülen soruşturma kapsamında; 17.10.2022 tarihinde Manisa İl Jandarma K.lığı, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığı ve Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı, Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü, Akhisar Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ve Akhisar Hayvan Bakımevi veterineri tarafından bahse konu olayla ilgili sahipli köpek, gömülü olduğu yerden çıkarılarak otopsi için Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderilmek üzere doku örneği (karaciğer, bağırsak, dalak, mide) alınmıştır. Valiliğimizce süreç titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.