Akhisar’da okul öncesi 5 yaşta eğitim oranı % 78,6’dan, %98,5’e çıkmıştır. Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman ERDEM; “Ülkemizin en önemli sermayesi beşeri sermaye yani insan kaynağıdır. 

Bu kaynağın niteliğini arttırmakta eğitimden geçmektedir. Milli Eğitim Bakanlığımızın, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşılmasında 5 yaş okul öncesi eğitimde %100 eğitime erişim politikası önemli adımlardan bir tanesidir. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, kapsayıcılığı güçlendirmek ve ilkokul eğitimine hazırlamak amacıyla İlçemizde de, 3 yeni anaokulu açılmış, anasınıfı derslik sayısı bir önceki yıla göre 33 şube arttırılmıştır. 10.000 Okul Projesi kapsamında, Akhisar’da 36-72 aylık çocukların eğitim alabileceği 28 yeni derslik açılarak %56,5 olan 4 yaş okul öncesi eğitim oranı %76,04’e, 3 yaş okul öncesi eğitim oranı %27,3’ten %48,8’e çıkmıştır. Açılan dersliklerin bakım, onarımı ve donatım malzemeleri Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Okul öncesi çağında olan ve mahallelerde ikamet eden öğrenciler için derslikler yapılıp, bu çocuklarımızda okul öncesi eğitime erişim sağlamıştır.

Akhisar’da Bakanlığımızın talimatlarıyla, 5 yaş okul öncesi eğitimde %100 eğitime erişim politikasıyla, 2507 çocuğumuzun 2470 tanesi okul öncesi eğitime katılmıştır. Eğitime katılmayan 37 öğrencimizin ise mobil şube ve oyun sandığım projesi kapsamında okul öncesi eğitime katılması çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca ilçemizde UNİCEF destekli ve okul öncesi eğitime erişimin artırılması kapsamında, Yırcalı Anaokulu bünyesinde 4 derslikli binanın yapımı devam etmektedir.

İlçemizde Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol kapsamında okullarımız bünyesinde boş dersliklerde 4-6 yaş grubu çocuklar için Kuran-ı Kerim ve değerler eğitimi yapılmaktadır. Bu eğitimlere katılan öğrenci sayısı 98 olup, bu çocuklarımız sabah Kuran-ı Kerim ve değerler eğitimi almakta, öğleden sonra ise okul öncesi eğitim alarak okulda kaliteli zaman geçirmektedirler. Yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalarımızda bizlere her zaman destek olan okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve paydaş kurumlara teşekkür ederiz.” sözlerini ekledi.