Akhisarpress.com - Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun düzenlediği Çanakkale Zaferi 98. Yıl Anma Programı’na katılanlar, Kınalı Ali Dastanı ile gözyaşına boğuldu.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun düzenlediği Çanakkale Zaferi 98. Yıl Anma Programı Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda Çanakkale Savaşı’nın anlamını ve önemini belirten konuşmayı Sosyal Bilgiler Öğretmeni İsa Sekiz yaptı.

Sekiz konuşmasında ; “Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Ulusu, belirleyici bir rol oynamıştır. Millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan, bir prestij ve azmin mücadelesidir. Çanakkale Muharebeleri, 1. Dünya Savaşı'nın en önemli ve hassas bölümünü teşkil eder.

Çanakkale Savaşı, ordumuzu zafere taşıyan Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkarmış, milletimiz, 500 bin evladını bu savaşta şehit vermiştir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Çanakkale Zaferi'nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. Şehitler Günü münasebetiyle, bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah'tan rahmet diliyorum.Ruhları şad olsun”dedi

Daha sonra Gülsüm Toktay, Okul Müzik Öğretmeni Burcu Demirel’in güçlü yorumuyla seslendirdiği türküler ile geceye ayrı bir renk kattı.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu,programın hazırlanmasında büyük emeği geçen öğretmen Aydan Çatalcalı,Kınalı Ali destanını davetlilerle paylaştı. Destanı slayt gösteri eşliğinde yapan Çatalçalı’nın sunumu salonu dolduran davetlileri duygılandırdı.

OROTORYO AYAKTA ALKIŞLANDI

Düzenlenen Gece 6 -7-8 Sınıf öğrencilerinden oluşan Çanakkale Destanını olan Orotoryo ‘yu seslendirdiler. Ardından öğrencilerin seslendirdiği Çanakkale Türküleri geceye renk katarken kendilerine bağlamada Cevdet Ölmez Yan Flütte Meltem Alat eşlik ettiler. Programın sonunda yine Öğrenciler Çanakkale Destanı adlı tiyatro oyununu başarıyla sergileyip davetlilerden büyük alkış aldılar. Cumhuriyet İlköğretim Okulunun hazırlamış olduğu Çanakkale Destanı gecesine katılanlar arasında İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cafer Tetik, Cumhuriyet İlköğretim Okul Müdürü RizvanBinarbaşı ,Akhisar Kültür Sanat Derneği Başkanı Nevin Dağlı, Engelliler Kordinatörü Fikret Türk, Erzurumlar Derneği Başkanı İrfan Aksoy Yönetim Kurulu Üyeleri, Okul Müdürleri ve veliler katıldı.