Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan proje kapsamında, İlçemizdeki çiftçilere %50 hibeli olarak 224 bin adet domates, patlıcan ve biber fidesi dağıtıldı.

Akhisar Sebze ve Meyve Toptancı Hali’nde gerçekleştirilen etkinliğine; Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, ilgili kurumların konuda görevli personeli ile çiftçiler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan “Fide Bizden, Üretim Sizden” isimli lokal proje vasıtasıyla talep eden çiftçilere sebze fidesi dağıtıldı. 

Proje kapsamında, Menemen’deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden temin edilen domates, patlıcan ve biber fideleri, %50’si bakanlık hibeli ve geriye kalan %50'si katkı payı alınarak 980 viyol halinde çiftçilere teslim edildi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk yaptığı açıklamada; “Hazırlamış olduğumuz proje ile bölgemize uygun Domates, Patlıcan ve Biber çeşitleri seçilerek sebze üretiminin yaygınlaştırılması, küçük aile işletmelerinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Proje Ahmetli, Akhisar, Demirci, Gölmarmara, Kula, Selendi, Salihli, Soma ve Kırkağaç olmak üzere toplam 9 ilçemizde uygulanacaktır. Proje alanımız 123 dekar domates, 115 dekar biber ve 52 dekar patlıcan olmak üzere toplam 290 dekardır.” dedi.