Akhisar Halk Eğitimi Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü anısına El Sanatları Sergisi düzenliyor. Sergi, Akhisar Öğretmenevi Camlı Salon'da ziyaretçilere açıldı.

Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, Akhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Pehlivan, AK Parti Akhisar İlçe Başkanı İsmail Ahmet Sözcüer, MHP Akhisar İlçe Başkanı Ahmet Namal, Cumhur İttifakı Akhisar Belediye Başkan Adayı Ömer İşçi ve birçok kurum müdürü, kursiyer ve vatandaşın katılımıyla gerçekleşen sergi, tarihi bir atmosferde başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Akhisar Halk Eğitimi Müdürlüğü ekipleri tarafından seslendirilen Çanakkale türkülerinden oluşan bir dinleti yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, "Bu sene Çanakkale Zaferimizin 109. yıl dönümü, Çanakkale Zaferi uzun yıllar savaşlar neticesinde bittiği ve tükendiği zannedilen bir milletin tekrar ayağa kalkış destanıdır. Tarihe altın harflerle kaydedilmiş bir destandır. Çanakkale Savaşı'nın iki büyük bölümü vardı. Birincisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşında önderlik yapmasına ve Türk milleti nezdinde büyük bir itibar kazanmasına yol açmıştır. İkincisi de yardım alamayan Rusya’da bir devrimin meydana gelmesidir. Bunun sonuçları hala dünya üzerinde hissedilmektedir. Çanakkale ruhu ile uzun yıllardan bu yana ülkemizi bölmeye parçalamaya çalışan iç ve dış düşmanlar gerekli cevabı almaktadır. Bugün de ülkemizin güneydoğusunda, her noktasında ve karışında kahramanlık gösteren vatan evlatları bulunmaktadır. Ben bu vesile ile ülkemizin kuruluşunda Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan, sonra ülkemizin savunması için birliği ve bütünlüğü için şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu özel sergi, milli mücadelenin ruhunu yansıtan el işi eserlerle donatılmıştır ve ziyaretçilere Çanakkale Zaferi'nin anlamını ve önemini hatırlatmayı amaçlamaktadır. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mahmut Pehlivan, serginin tarihi bir farkındalık yaratma ve yerel sanatçıları destekleme amacı taşıdığını vurgulayarak, geleneksel Türk el sanatlarından örnekler, Çanakkale Savaşı'na dair tematik çalışmalar ve şehitleri anma niteliğindeki eserlerin sergilendiğini belirtti.