Akhisar’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 92. Yıl Kutlamaları, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Garnizon Komutan Vekili İhbar Albay Bülent Keleş, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Adalet Komisyonu Başkanı Maksut Karakulak, daire müdürleri,  siyasi partiler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla bugün saat 09.30 da Milli Egemenlik Anıtı önüne çelenk konulması ile başladı.


Sabah saat 09.30’da Anıtın önüne Çelenk koyma töreni ile başlayan kutlama programı Akhisar’da yer alan Tüm ilköğretim okulların katılımı ile Şehir stadyumunda resmi geçiş ve selamlama töreni ile devam etti. Programın sunuculuğunu Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulu Türkçe Öğretmeni Hatice Arık ve Fatih İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni Oktay Fevzi Kanık yaptı. Tören ilk olarak Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Akhisar Garnizon Komutan Vekili İhbar Albay Bülent Keleş, ve Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’nın merasim aracı ile katılımcıları selamlamaları ile başladı. Selamlama merasiminin hemen ardından ise İlköğretim okulları sırası ile resmi geçiş törenini gerçekleştirdi.


Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer Yaptı Mermer; “Sevgili Çocuklar, Değer Akhisarlılar bugün 23 Nisan, 92. Yıl önce Türk Milletinin her Türk Milletinin her türlü olumsuz şartlara rağmen özgürlük ve bağımsızlığın ve millet iradesinin sembolü olan TBMM,’nin kuruluşunun yıldönümü. 23 Nisan 1920 emperyalist devletlerin Türk Milletini yok etme çalışmalarına karşı Ulu Önder Atatürk Önderliğinde milletçe topyekun bir başkaldırının ve esarete boyun eğmeyip Egemenliğimizin hakim kılındığı gündür. Kendi gücüne dayanarak varlığının ve bağımsızlığını koruyamayan milletler, başkaların esareti altına girmekten asa kurtulamazlar. Bugün, Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlı tutkusunu bir an bile aklından çıkarmadığının ve çıkarmayacağının yıl dönümüdür. 23 Nisan, Türk Milletinin kendi öz değerlerinden ve. Tarihinden aldığı azim ve kararlılığı ile ancak hür ve bağımsız yaşabileceğinin bir kez daha tüm dünyaya gösterdiği gündür.

 Sevgili Çocuklar! Bu gün, tarihte saygınlığını daima korumasını bilmiş olar milletimizin, bundan sonra da egemenliğini ilelebet koruyacak olan siz sevgi çocuklara Atatürk tarafından bayram olarak armağan edildiği gündür. Sevgili Çocuklar İlk Meclisten aldığınız ruhla, günümüzün çağdaş ve evrensel değerlerine Ülkemizi sizler taşıyacaksınız. Bunun için Ulu Önder Atatürk; “ Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır.” diyerek sizlere iki temel ölçü, işaret etmiştir. Sizler de bilimin ve aklın çağımızın en son teknolojisi ve bilgileri ile kendinizi geliştirerek Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık geleceğe taşıyacaksınız. Bu konuda, Atatürk’ün olduğu bizim gibi bizim de sizlere güvenimiz tamdır.

           


 Değerli Akhisarlılar 23 Nisan sadece milli egemenlik bilincini tazelemek değildir. Aynı zamanda Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz en zengin cevherlerimiz olan çocuklarımızın bu Bayramında onların heyecan ve mutluluklarını paylaştığımız gündür. İnsanlığın esaret ve vahşet dönemlerini geride bıraktığı, hürriyet ve medeniyet dönemini yaşadığı günümüzde hür ve bağımsız bir toplum oluşturabilmemiz için özgür düşünceli bireyler yetiştirmek zorunluluğumuz vardır. Atatürk; Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, irfan hür, vicdanı hür nesiller ister,” diyerek buna işaret etmiştir. Bu cennet vatanda hür, rahat ve baş dik yaşayabilmeniz için, milli egemenliğimize sahip çakma zorunluluğumuz vardır. 23 Nisan’ın gerçek anlamı da budur. Devletimizin kurucusu olan Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu anlamlı Bayramı, bugün hep birlikte kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. 23 Nisan hepimize kutlu olsun.” Dedi.


Programda Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir, Garnizon Komutan Vekili İhbar Albay Bülent Keleş, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner tarafından daha önce yapılan spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.


 Programda Ülkü İlköğretim Okulu, 75. Yıl Aysun Karalar ilköğretim Okulu gösteri gurupları hazırlamış oldukları oyun ve gösterileri sundu. 

 

Editör: Mustafa Özdemir