23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103.yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Akhisar’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk olarak sabah saat 10.00’da Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtına Çelenk sunma töreni ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunma töreni ardından günün ikinci programı ise Akhisar TOKİ Zeytinkent İlkokulu bahçesinde etkinlikler düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem yaptı.

Süleyman Erdem yaptığı konuşmada, “Millet egemenliğine dayanan demokrasimizin ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, milli irademizin temsil edildiği,bağımsızlığımızın teminatı,Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız programımıza HOŞGELDİNİZ, ŞEREF VERDİNİZ…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, hür ve bağımsız yaşamayı şiar etmiş milletimiz ve kahraman ordumuzun vermiş olduğu üstün mücadele ile kazanılan istiklal mücadelesi sonucu, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu ilkesiyle kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, coşkulu bir törenle, tekbirlerle 23 Nisan 1920'de açılmıştır.

Tam 103 yıl önce bugün, kirli ve karanlık emellerini yeşertmeye çalışan işgal güçlerine karşı kurulan Gazi Meclisimiz,  esaret nedir bilmeyen bu millete zincir vurmanın nasıl bir boş çaba olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiştir. 

Halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunun bilinci ve milletten aldığı güç ile açılan, alnının akıyla dünyada ilk kez gazi unvanını alan Meclisimiz,  15 Temmuz hain darbe girişiminde ikinci defa Gazilik unvanına sahip olmuştur. Kıymetli misafirlerimiz, sevgili çocuklar; Hayat; bir çocuğun gözlerindeki ışıltı, Umut; elleri kalem tutan çocuk, Huzur ise bir çocuğun gülüşüdür.

Tüm çalışmalarımızın öznesi, bugünlerimizin umudu yarınlarımızın güvencesi siz çocuklarımız,

İstiklal mücadelesinde dönüm noktası olan, kahraman Gazi Meclisimizin açıldığı günü, dünyada ilk ve tek olarak tüm dünya çocuklarına armağan edilen, ezelden beri hür yaşayan milletimizin ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan eden atalarımızın torunlarısınız.

Bugünün çocukları, yarının yetişkin bireyleri olacak sizler, milli ve manevi değerlere bağlı, okuyan, araştıran, bilime sevdalı, donanımlı, çağın teknolojik gelişmelerinden pozitif yararlanan, tarihini bilen, ufkunu gören ve adımlarını buna göre atan geleceğimiz yine sizler olacaksınız. Hayatınızda karşınıza çıkan rüzgâra, fırtınaya hatta boraya inat başarılarınızla dimdik ayakta duracak, yılmayacaksınız. Teknolojinin kucağında hayata gelen sizler, bilgiyi hızla işleyerek Teknofest kuşağında yer alacak, ülkemiz teknolojisinde önemli kilometre taşlarından olan ve gökyüzünde, denizlerde başarılara imza atan, dünya devletlerinin gıpta ile baktığıyüz akımız olan yerli ve milli Hürjet, Akıncı, Kızılelma, TCG Anadolu, İHAlar ve SİHA gemileri üreteceksiniz.Sizler geleceğin Aziz Sancarları, Ömer Özkanları, Selçuk Bayraktarları olacaksınız.Biz bu konuda size destek olma adına elimizden gelen her türlü gayreti fazlası ile göstereceğiz. Bitmeyen vatan ve bayrak sevdanız nesilden nesile aktarılacak, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla yürüyeceksiniz. Sizlere inanıyoruz.

Kıymetli Misafirlerimiz;

Yakın zamanda yaşadığımız vetarihimizin en acı hadiselerinden biri olan“Yüzyılın Felaketi” olarak değerlendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi bizleri derinden yaralamıştır. Milletçe doğal ve beşeri felaketlerde, hiç bir zaman yılmadık, karamsarlığa düşmedik. Şanlı tarihimizde büyük badireler atlatan devletimiz; milletimiz ile el ele vererek her türlü zorluğun üstesinden kısa sürede gelmiştir, gelmeyi de bilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, rahmet, minnet ve dualarla anıyorum. Bugünü anlamlandıran, geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor,deprem felaketinde hayatını kaybeden çocuklarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çifte bayram yaşadığımız bugünde hem Ramazan Bayramınızı hem de ülkemizin ve dünyanın tüm çocuklarına mutluluk getirmesi temennisiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürünün ardından sözü Manisa Vali Yardımcısı Mesut Eser aldı. Vali yardımcısı katılım gösterenleri selamlayarak TBMM’nin açılma sürecinden ve günün anlamına yönelik konuşmasının ardından bayram kutlaması yaparak konuşmasını tamamladı.

Program 4. Sınıf öğrencilerinin tiyatro gösterimi ile devam etti. Ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasıyla; anasınıfı öğrencilerinin müzikli gösterisi, 2. Sınıf öğrencilerinin şiir okuması, 1. Sınıf öğrencisi Duru Koçan’ın jimnastik gösterisi, TOKİ Zeytinkent İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin şiir okuması, 1. Sınıf öğrencilerinin Ritm gösterisi, 4. sınıf öğrencisi Emir Gezerkaya2nın şiir okuması, 2. Ve 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı işaret dili gösterisi, 1. Sınıf öğrencilerinin şiir okuması, 2. sınıf öğrencilerinin zeybek gösterimi, 3. Sınıf öğrencisinin şiir okuması, 4. Sınıf öğrencilerinin 1Ulusal kahramanlarımız” adlı gösterisini sunması ve tasarım sergisinin gezilmesi ile son buldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katılanlar arasında Manisa Vali Yardımcısı Mesut Eser, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcı vekili Murat Çavuş Küçükkoç, İlçe Emniyet Müdür Sayım Başaran, İlçe Jandarma Komutanı Ali Galip Kocaman, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.