Akhisar’da 2023-2024 adli yıl açılışı nedeniyle Akhisar Adliyesi'nde tören düzenlendi.

2023-2024 adli yıl açılış programı Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Erdoğan, Manisa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Fatih Meriç, Akhisar İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, Akhisar İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Galip Kocaman, avukatlar ve adliye personelinin katılımı ile gerçekleşti.

İlk olarak söz alan Manisa Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Fatih Meriç, yaptığı açıklamada, “2023 - 2024 Adli Yılını açtığımız bu başlangıç heyecanını yürekten hissettiğimiz programımıza hepiniz hoşgeldiniz. Adli yıl açılışımızda birlikte olmamızın önemini tarihten bugüne bize aktaran ecdadımızı ve başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü, tüm silah arkadaşlarını, bugüne kadar vefat edip ebediyete irtihal eden tüm hakim, savcı, avukat, akademisyen hukuk insanlarımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Her adli yıl açılışı yeni bir heyecanın adımıdır. Kalbinde ve ruhunda hukukun hangi makamını temsil ederse etsin tüm yargı ailesi bu heyecanı yürekten hissetmektedir.

Bugün hakim, savcı ve avukatların ortaya koyduğu yargısal faaliyetler şüphesiz ki ülkemizin, devletimizin, halkımızın ve tüm insanlığın beklediği adalet kavramının birer kutlu çabasıdır.

Yargı her yeni adli yıl açılışında kendisini yeniler ve yeniden umut olmaya devam eder.  Yargı her yeni adli yıl açılışında yeni bir ufuk ortaya koyar. Hakim, savcı ve avukatların adalete olan bağlılıkları ile yürüdükleri adalet yolculuğu maziden atiye şanlı bir miras ve şanlı bir yöneliştir.

Toplumun hukukçulara yüklediği yüksek umut ve haklı beklentinin tarafı olan hakim, savcı ve avukatlar ayrılmaz bir iş bölümü bilinci, saygın bir birliktelik ve yüksek bir vizyon ile bu umut ve beklentiyi karşılama gayretlerini her adli yılda daha da anlam kazanmaktadır.

Elbette tüm mümkünlerin içinde en iyisini yapmakta çaba sarfeden hukuk camiası, imkansızlıklar karşısında da ideali çizmeye ve ideal bir adalet sisteminin ruhunu daima görünür kılmaya meslek antlarının gereği olarak çalışırlar.

Bugün Türk hukukçuları en çağdaş yasaların fikir vericisi, uygulayıcısı ve geliştiricisi durumundadırlar. Bugün sav, savunma ve karar üçgeninde elbette eksikliklerin yer yer olduğu gözlemektedir. Ancak bunların tamir, telafi ve tamamlanması da yine bu ülkenin hukukçularının hassas duruşu ile olacaktır.

Yargıda hatayı en aza indirmeyi, adalet sistemindeki uygulama ve yasa arasındaki uyumun düzeltilmesini ve teknoloji ile yargı faaliyeti arasındaki sistemsel çalışmalar son derece önemlidir. Ancak yargının temel öznesi daima insan onuru ve yargının temel önermesi daima empati ile donatılmış insan vicdanıdır. Bu iki temel nüansın es geçilmediği tüm yargısal faaliyetler adil bir zirvede yer bulan inciden emek değerindedir.

Toplumların gelişimi açısından en değerli kavramlardan biri de elbette eleştirmektir. Ancak eleştiri bozucu eleştiri olmaktan uzak olan yapıcı eleştiri niteliğinde olmalıdır. Yargının acımasızca, dosyadan ve içerikten bihaber, hukuki temelden ve formasyondan uzak bir şekilde medyada, sosyal medyada tartışılması, hakim, savcı ve avukatların davalar üzerinden yıpratılması maalesef hala devam eden bir yanlışlıktır. Yargı hepimiz için güvencedir. Yargının yıpratılması hatasından derhal ızaklaşılmalı ve yargının adalet sahasına kirli propaganda sokulmamalıdır.

Savunmanın temel üç zirveden biri olduğu adalet ve yargının, daha güçlü olması ve daha güçlü durması için avukatlık mesleğinin savunma sahası daha da güçlendirilmelidir. Avukatlık mesleğinin sorunlarının bugün kronikleşen bir hal aldığı gerçeği yadsınamaz. Avukata yönelik psikolojik ve fiili şiddet örneklerini görüyor ve karşısında durmaya devam ediyoruz. Bunun yanında temel avukatlık sorunları olan CMK ve Adli Yardım sorunları yanında diğer sorunların bir kısmı da çözüm beklemektedir. Bu sorunların çözüm çalışmalarına devam ediyoruz.

Manisa Barosu olarak ülkede öncü olduğumuz onlarca önemli adalet çalışmasına yenilerini ekleyerek avukatlık mesleğine, yargının sorunlarının çözümüne ve adaletin tecellisine büyük katkı sunmaya devam ediyoruz.

Hukukçu erdemi ile çözümün, fikrin, bilimin, birlikte proje üretmenin, hukuku geliştirmenin ve saygın bir işbirliğinin tarafı olan bir anlayışın hakim olduğu hukuk iklimi için baromuz öncü duruş ortaya koymaktadır.

Bugün Manisa Barosu bu vizyonu ile bir çok sorunun çözüm ortaklarından biri olmuş, çözüme dair belgeler ile tarihte yerini alan bir ana aktör haline gelmiştir.

Manisa Barosu bugün, Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği, Başsavcılıklar, Adalet Komisyonu Başkanlıkları, Yargıtay, Danıştay, Bölge Mahkemeleri, İl Mülki Amirlikleri, Belediye Başkanlıkları, Kurum Müdürlükleri ve STK’ lar ile hukuk saygınlığı içinde kıymetli çalışmalar ortaya koymaktadır. Bu çalışmaların devamında çözüm bekleyen diğer avukatlık mesleği sorunlarının da çözümünün mümkün olacağını biliyoruz.

Manisa Barosu’ nun bu güçlü çalışmaları ortaya koymasında ilgili makamların ortak çalışmada gösterdiği güven ve saygın duruş yanında elbette meslektaşlarımızın yüksek takdiri ve çabası son derece önemlidir. Bu katkı memnuniyet ve onur vericidir. Buradan bu mesleği onurla omuzomuza yaptığımız tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkürü borç biliriz.

Hukukun üstünlüğünün, insan haklarının ve adil yargılanma hakkı esasının temel olduğu, eşit, adil ve nitelikli bir adli çalışmayı hep birlikte ortaya koyacağımıza inanıyoruz.

Büyük düşünür Cicero’ nun. “ Yasanın doğası insanın doğasında aranmalıdır. İnsan tanrısal aklı paylaşan özel bir canlı türüdür ve insanlar adalette birleşerek bir araya gelir. “ sözü son derece vurucu ve saygın bir tanımlamadır. Bu sözün de ortaya koyduğu gibi bugün burada olan ve aramızda fiilen yer alamayıp kalbi ile yanımızda olan herkesi aynı ufukta birleştiren adalete olan inancımızdır.

Ne mutlu bu inancı taşıyıp, bunun için mücadele ortaya koyan tüm hukukçulara ve hukuka inanan aziz milletimize.

Adaleti hep birlikte onurla yükselteceğimiz,  mutluluk, sağlık ve başarı dolu bir yıl dileği ile yeni adli yılınızı kutlarız” dedi.

Akhisar Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Sayın Başsavcım, Sayın Kaymakamım,  Sayın Baro Temsilcim, Sayın Garnizon Komutanım, İlçe Emniyet Müdürü ve İle Jandarma Komutanım, hakim, savcı ve avukat meslektaşlarım, çok değerli mesai arkadaşlarım, adliye çalışanlarımız, basının kıymetli temsilcileri, beyefendiler, hanımefendiler hepiniz 2023-2024 Adliye açılış törenimize hepiniz hoş geldiniz. 2023-2024 adli yılında önceki adli yıllardaki çalışmalarımız üzerine yeni ve daha güzellerini katarak adalet hizmetinin memleketin her köşesine eşit bir şekilde ve en etki ve hızlı bir şekilde ulaşması için gayret eden meslektaşlarımla birlikte yeni adli yılda da üstün bir gayretle bu hizmetin tüm vatandaşlarımıza eksiksiz, bu hizmetin tüm vatandaşlarına ulaşması için üstün bir gayretle çalışacağımızı hepinizin huzurunda belirtmek isterim. Tüm adalet fertleriyle birlikte, devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte “Adalet günün direğidir.” düsturuyla adalet hizmetinin en hızlı ve en doğru şekilde tesisi için tesisi noktasında gayret etmemiz temennisiyle yani adli yılımızın hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Akhisar’da özellikle son dönemde aile işi şiddetin arttığına vurgu yapan Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya'nın konuşmasını Akhisar Haber Net olarak şöyle derledik, “Avukat Bey konuştu, ardından Adalet Komisyonu Başkanımız konuştu. Bu sıralamayı şahsen ben yaptım. Biz iddia makamı olarak bugün adli yıl açılışı var dedik. Avukat Bey her zaman ki gibi sıraladı gerekçelerini. Adalet Komisyonu Başkanımız da biz adaleti sağlayacağız dedi. Normal çalışma dönemlerimizi avukat talepleri biz reddederiz, çünkü biz Cumhuriyet savcıları başsavcı makamı olarak ceza mahkemesi kanunu gereğince tüm delilleri toplamakla mükellefiz, görevliyiz. Bu yüzden topladığımız delillerle bazen tekrardan toplanması talep ediliyor. Ama bugün tüm taleplerin neredeyse bir kısmını reddettiniz. Tamamını kabul edeceğiz. Tüm temennilerini katıldığımızı buradan belirtmek isterim. Ağzına yüreğine sağlık diliyorum.

Sayın meslektaşlarım, kıymetli misafirlerim, geçen yıldan bu yıla kadar gittikçe adli soruşturmalarımız artmakta. Hususu belirtmek isterim. Özellikle de aile içi şiddet konusu artmakta. Bunlarla ilgili olarak da bizler psikolojik bir destek sağlayamayız ama adaletin tesisi için bu konuda elimizden geleni yapmaktayız. Bu sene 13 Cumhuriyet savcımızla hizmetlerimizi en hızlı şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Geldiğimiz ve geliştiğimiz süre zarfında İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığımızla beraber özellikle uyuşturucu kaçakçılığı konusunda önemli operasyonlara imza attığımızı belirtmek isteriz. Yeni adli yılın Türk Cumhuriyetine, devletine, halkına hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Teşviklerinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin ardından ikramda bulunuldu.