S.S. Akhisar Mermercilik Taşçılık Mermerit Kereste Plastik Granür ve Betondan Mamül İmalatı Küçük Sanayi Kooperatifi Temel atma töreni törenle yapıldı. Kooperatifin 218.600 M2 sanayi sitesinde 70 fabrika olacak. 70 bin M2 kapalı alana sahip, 800 M2 Sağlık Ocağı ve idari bina yapılacak. 2.200 M2 tüm binaların çatılarında 5.500 M2 Güneş enerji panelleri yapılacak. Kooperatif tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde 45 engelli, 100 hükümlü, 300 bayan ve bin bay olmak üzere toplam 14445 çalışana istihdam sağlayacak. Güreşte derece yapan güreşçilere Kooperatif Başkanı Recep Kalın genç sporculara madalyalarını taktı.

Sunuculuğunu Bülent Özdemir’in yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Temel atma törenin açılış konuşmasını Mermerciler Kooperatif başkanı Recep Kalın yaptı. Recep Kalın;”Bizleri bu sevinçli günümüzde yalnız bırakmadığınız için sizleri saygı sevgi ve hürmetle kucaklıyorum. Kıymetli dostlarım ben Recep Kalın olarak 1975’li yıllarda Selanik’te okul yıllarımda bir hayal kurdum ülkeme böyle bir sanayi sitesi kurmak için bu hayalimi çok kıymetli bulan yönetim kurulu üyelerim ile 14 senedir birlikte gece gündüz durmadan çalıştık çabaladık ve hep beraber bu modern sanayi sitesini oluşturduk. Bizler yönetim kurulu olarak ne yaptı isek vatanımız ve milletimiz için yaptık. Değerli dostlarım böyle bir sanayi sitesi kurulum başarısı potansiyel ve ekip işidir. Bu başarı esnasında yönetim kurulum ile hiç yorulmadık hiç yılmadık olmaz diyenler oldu aldırmadık durmadık hiç şüpheye düşmedik. Hatta elimizden almak istediler bizler daha çok hırs yapıp çabaladık. İşte sonuç şekilde görüldüğü gibi vatanımıza ve milletimize hayırlı ve mübarek olsun. Bizler bu S.S. Akhisar Mermerciler Keresteciler Betoncular Plastikten Granür Yani Sıfır Atık Sanayi Sitemizin kurulmasına yardımcı olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum beye, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürümüz Sayın Tufan Büyükuzun beye, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank Beye, bizlere yardımcı olan sayın vekillerimize sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Beye ve Manisa Büyükşehir Genel Sekreteri Sayın Aytaç Yalçınkaya Beye, AK Parti İl Başkanımız Sayın Salih Hızlı beye,  Sanayi Teknoloji İl Müdürümüz Meriç Yıldırım Beye, Çevre Şehircilik İl Müdürümüz Melih Melik Kara Beye, Akhisar Kaymakamımız Sayın Murat Kütük beye, Akhisar Belediye Başkanımız Sayın Besim Dutlulu Beye, AK Parti İlçe Başkanımız Sayın İbrahim Sözcüer Beye, MHP İlçe Başkanımız Sayın Ahmet Namal Beye, Mal Müdürümüz Murat Şevki Asil Beye, ve Akhisar Eski Kaymakamımız Sayın Kaan Peker Beye, Yine Akhisar Eski Kaymakamımız Sayın Sabit Kaya Beye ve isimleri saymakla bitmeyecek olan vatansever kardeşlerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. S.S. Akhisar Mermerciler Kooperatif Yönetim Kurulu adına katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun” dedi.

Temel Atma töreninde konuşan Belediye başkanı Besim Dutlulu:” Çok uzun bir sürenin ardından bu aşamaya gelmek çok gurur verici bir olay. İlk belediye başkanı olduğum zaman birçok sıkıntılı olay vardı. Tıkanmış ilerlemen olay vardı. Bir tanesi de bu kooperatif. Mermercilik kooperatifi ilerlemiyordu. Başkanımla beraber oturduk konuştuk başkanım Ankara’da çok uğraştı koşturdu. Belediyelerde bu iş tıkanır mı korkusu vardı hem Büyükşehir hem ilçe belediyesi onun önünü açmak için elinden geleni yaptı. Bunun da gururuyla buraya geldik. İnşallah bu temel atma töreni ama çok kısa sürede fabrikalar işler hale gelecek. Türkiye’de örnek bir tesis olacak. 14 senelik bir rüyanın sonu bu. Son 3 - 4 senede iş çok ilerledi. İnşallah bir katkımız olmuştur. Vekilimize teşekkür etmek istiyorum Uğur Aydemir bu iş için çok uğraştı Ankara’da. Birçok insana göre olmaz denilen bir iş sonuçlandı. Bundan sonrası daha kolay geçecek çünkü işin bürokrasi kısmının sonuna gelindi. Hepimize hayırlı olsun tebrik ederim.

Törende Konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir;” Güzel bir gün cuma günü rahmet da üzerimize yağıyor. Bu araziye girip baktığımızda çok kıymetli başkanımız 14 yıl dedi. Buranın yönetim kurulu üyesi olmamama rağmen yönetim kurulu üyesi gibi her Ankara’ya gelişlerinde bize uğradılar veya tıkandıkları zaman bize uğradılar. Biz her gelmelerinde her bize telefon açmalarında önlerinde ne kadar engel varsa yapılması gereken ne varsa o günkü belediye başkanımız Salih hızlı ve bugünkü belediye başkanımız Besim Dutlulu ile Çevre ve Şehircilik il müdürüm, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bürokratları, sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Yeter ki üretim olsun yeter ki sanayi kurulsun anlayışıyla her türlü fedakarlıkları yaparak bugünlere geldik. Biz üretimden yanayız üretim olsun istiyoruz sonucunda istihdam olacak. Üretim istihdam yatırım ve ihracat olduğu sürece ülke kalkınır eğer bunlardan bir ayak eksik olursa Türkiye kendi etrafında döner patinaj yapar ve lastik yakar. Bizler bunun için faizler düşsün diyoruz yatırımcılarımızın önü açılsın istiyoruz istihdam artışını istiyoruz. 2002’den itibaren bahar geldi Türkiye bahar havasında. Türkiye’yi 2002 yılından bugüne kadar üç kattan fazla büyüttük. Türkiye’yi sadece pandemiden sonra 3 milyon 500 bin istihdamı arttırmışız. Rüyamızda görsek bunlara inanamayız. Özellikle fabrika alanında 2002 yılında 140 tane organize sanayi bölgesi varmış bugün 340 tane organize Sanayi bölgesi var iki katından fazla. Bunların her birinde işçiler çalışıyor. Burada 70 tane işletme olacak dedi başkanımız. Her işletmede en az 20 tane işçi istihdam edilecek diye planlama yapıldı. Hep beraber birlikte olacağız üretim yapacağız ki Türkiye büyüsün. Üretim yapacağız ki dünyada lider ülke olma yolunda bu çorbada bizimde tuzunuz olsun diyebileceğiz. Akhisar’ı adeta yatırım cennete yaptık. Yanı başımızda çevre yolu geçiyor bu çevre yolu yapılması ayrı bir hikaye. Çevre yolunu İstanbul yoluna kadar uzattık. Zeytinliova köprüsü var. Dillere destan bir köprü yaptık. Akhisar’a ne yatırım yapılacaksa partisine bakmadan kimliğine bakmadan kim bir çivi çakacaksa dedik geldiğim günden itibaren herkesle biriz beraberiz yolumuza devam edeceğiz dedik Salih hızlı başkanımızla çıktığımız bu yolda Besim başkanımızla beraber ne zaman Akhisar’ımıza bir yatırım gelecek olsa gece gündüz demeden talebini karşılamak için birlikte uğraş verdik. Çünkü Akhisar’da birlikte yaşıyoruz. Akhisar büyüyecek, Manisa büyüyecek ve sonra Türkiye büyüyecek çünkü etrafımızda istikrarın bitmesi için Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen bir sürü düşmanlarımız var bunları sevindirmeyeceğiz. Söz konusu Akhisar ise gerisi teferruattır. Hep birlikte Akhisar ve Manisa’mız için beraber olmaya çalışacağız. Kooperatifimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen kooperatif yönetim kurulu başkanımız olmak üzere yönetimine ekibine Akhisarlılara, belediye başkanımıza kurumlarımıza Bakanımıza cumhurbaşkanımıza huzurunuza teşekkür ediyorum” dedi.

Törende konuşan AK Parti 1. Sıra Milletvekili adayı Yazar, oyuncu Av. Bahadır Yenişehirlioğlu;” Bu kadar yıl emek verip mücadele edince heyecanlanmamak mümkün değil. Kooperatif Başkanımızı tanıyorum. Amaçlarını, hizmet istek ve aşkını biliyorum ama netice hasıl olmuş. İnşallah Allah nasip eder seçilirsem buranın açılışını beraber yaparız. Akhisar’ımız adına güzel bir tesis olacak. Bir katma değer ve istihdam sahası oluşturacak. Önemli olan hizmette devamlılıktır. A yapabilir, B yapabilir, C yapabilir insanoğlunun ömrü geçici. Ama hizmette devamlılık esastır. Kim geliyorsa kaldığı yerden devam edecek. Bundan sonra benim yapmam gereken bir şey varsa başımın üstünde yerin var” dedi.

Daha sonra hep beraber beton butonuna basarak Kooperatifin temelini attılar.