Yapılan değerlendirmelere göre; Perşembe günü 4 ila 9 arasında sıcaklık olurken öğleden sonra saat 13.00’den sonra aralıklı sağanak yağmur bekleniyor. Cuma günü ise sıcaklık 3-9 derece arasında olurken hafif olmak üzere aralıklı yağmurlu geçmesi bekleniyor. Cumartesi günün ise 3 ila 8 arasında olurken ilk saatlerinde yağmur ve öğleden sonra bulutlu geçerken Pazar günü ise 1 ile 7 arasındaki hava sıcaklığı değerlerinde seyrederken yine kapalı bir hava olacak. Pazartesi günü kar olma ihtimalinin olabileceği ancak hava şartlarının da değişebileceği vurgusu yapıldı.

Öte yandan Akhisar’ın yüksek kesimlerinde özellikle Gördes ve Sındırgı yolu üzerinde yüksek dağlık bölgelerde Cuma gününden itibaren kar bekleniyor.

ÜLKE GENELİNDE DURUM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, Türkiye'nin yarın Orta Akdeniz ve Ege üzerinden gelen derin bir alçak basınç merkezi ile akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği açıkladı.

Uçar'ın verdiği bilgiye göre; yeni sistemle birlikte önümüzdeki günlerde ülkemizin güney ve batı kıyılarında kuvvetli yağmur, kuzey, iç ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere kar yağışları ile batı kesimlerinde başlayarak zamanla iç ve kuzey kesimlerinde fırtınanın etkili olması bekleniyor. Yarın güney ve batı kesimleri ile zamanla iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağmurla başlayacak yağışların, iç kesimlerin yüksek yerlerinde karla karışık yağmur ve kar, akşam saatlerinden itibaren ise Marmara'nın batısında kar şeklinde olması bekleniyor. İstanbul'da perşembe gecesinden itibaren Silivri ve Çatalca gibi batı ilçelerinden başlayarak tipi şeklinde karla karışık yağmur ve kar, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise aralıklarla karla karışık yağmur ve kar etkili olacak. İstanbul'da aralıklarla görülecek karın hafta başına kadar iç ve yüksek kesimlerde 5-15 cm, kıyı kesimlerde ise daha az olmak üzere örtü yapması tahmin ediliyor.

Rüzgarın, perşembe günü akşamdan cuma öğleye kadar kuzey yönlerden fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Ahmet Uçar, Ankara'nın da perşembe günü akşam ve cuma sabah saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiğini belirtti. Ankara'da cumartesi ve Pazar günleri ise aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Editör: Mustafa Özdemir