Akhisar Yörükler ve Türkmenler Derneği'nin Efendi Mahallesi'ndeki yeni hizmet binasının açılışı, geniş bir katılımla ve coşkulu bir atmosferde gerçekleşti. Yahya Bilgiç'in sunuculuğunu üstlendiği program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Güplüce Cami İmam Hatibi Mehmet Atasoy'un Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Açılışın kurdelesi, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Ahmet Sözcüer, MHP İlçe Başkanı Ahmet Namal, Saadet Partisi İlçe Başkanı Hakkı Kuzum, İlçe Müftüsü Muhammet Salman, MHP Meclis Üyesi Doğan Ensivri, Ahmet Ekiz, AK Parti Belediye Başkan Aday Adayları Ömer İşçi, Fatih Füzün, Remzi Şekerci, Yeniden Refah Partisi Akhisar Belediye Başkan Adayı Hızır Şenol ve Dernek Başkanı Mücahit Şahin tarafından kesildi.

Dernek Başkanı Mücahit Şahin’in açılış konuşmasında Yörük kültürüne ve tarihe vurgu yapıldı. Şahin, " Bizler muhteşem bir kültürün, kadim bir medeniyetin evlatlarıyız. Tarihimizle, ecdadımızla ve medeniyetimizle gurur duyuyoruz.

Yörüklük, bir yaşam biçimidir, bir kültürdür. Atalarımızdan bizlere miras kalan kültürel değerlerimizi gelecek nesillere doğru biçimde aktarmanın gayreti içinde ve bilincindeyiz.

Yörükler tarih boyunca devletine hiç isyan etmemiş, her daim devletinin yanında olmuş, Vatanını, Dinini, Bayrağını, kutsal bildiği değerleri kendi menfaat ve çıkarlarının üstünde tutup malını ve canını bu değerler uğruna seve seve feda etmişlerdir.

“Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz” diyor ve hepinize katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyoruz.

Yarın akşam başlayacak olan 3 Aylarınızı ve Regaib Kandilinizi şimdiden tebrik eder,  Terör Devletiİsrail’in, masum ve mazlum Filistin Halkı’na uyguladığı vahşi soykırımın bir an evvel sona ermesini, bu mübarek günlerin Âlemi İslam’a ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını dilerim" diyerek kültürel mirasın önemini vurguladı.

Araştırmacı yazar ve öğretmen Mustafa Kuzucuk, Yörüklerin tarihi ve kültürel önemi hakkında bilgiler verdi. Programda Zeki Özüdoğru'nun bağlama dinletisi ve türküleri, İsmail Türker'in yönetimindeki halk oyunları gösterileri yer aldı. Ayrıca, geleneksel keşkek dövülmesi ve helva dağıtımı ile zenginleşen program, kültürel etkinliklerle devam etti.